banner113

Volkan Şimşek: Personel açığını Afrikalı işçilerle kapatacağız 

banner106

TUI Rusya’nın otel markası Fun & Sun Club CEO’su Volkan Şimşek, sektördeki personel açığına dikkat çekti.

Volkan Şimşek: Personel açığını Afrikalı işçilerle kapatacağız 
20 Aralık 2021 Pazartesi 12:49

banner108
banner238

“Eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz”

Fun & Sun Club CEO’su Volkan Şimşek, turizm sektörüNdeki en büyük sorunun personel sıkıntısı olduğunu belirtti. TurizmDays’e konuşan Volkan Şimşek, 2022 sezonunda personel açığını Özbekistan ve gibi ülkelerden gelenlerin yanında, Afrika’dan getirecekleri personelle kapatacaklarını ifade etti. 
Turizm sektöründeki personel açığının bir an önce doldurulması gerektiğine dikkat çeken Volkan Şimşek, turizm okullarında yetişen personel sayısının sektörün ihtiyacını karşılamadığını öne sürdü. Şimşek, “Otellerde en büyük personel sıkıntısı house keeping, meydancı, garson, komi, stewert departmanlarında yaşanıyor. Çok ciddi boşluk var. Eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Personel boşluğunu pandemi dolayısıyla son iki senedir Kırgızistan, Özbekistan gibi ekonomik durumu iyi olmayan ülkelerden tedarik ediyorduk. En son trend Afrika'dan gelecek eleman ile sektördeki personel açığını kapatmayı hedefliyoruz. Sektördeki personel açığı 2022 yılında Afrika'dan gelecek elemanlarla kapatacağız gibi görünüyor'' dedi. 
“Personel sorunu devlet desteğiyle çözülür”
Kalifiye eleman sıkıntısının en büyük nedeninin sektördeki mevsimlik işsizlik olduğunu vurgulayan Volkan Şimşek, otellerde 7 ay çalışan personelin 5 ay işsiz kaldığını ifade etti. Personelin yıl genelinde istihdama edilebilmesi için devlet desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyen Volkan Şimşek, devletin hariç ve sigorta giderlerini karşılaması durumunda tesislerin personeline kışın da maaş vermeye devam edebileceğini ifade etti. Şimşek, “İşletmeler elemanları tutmak istiyor ama maliyetler nedeniyle ister istemez elemanları riske atıyorlar. Elemanlar 12 aylık bir iş bulduğunda hemen turizm sektörünü terk ediyor. 7 ay çalışıp 5 ay boş kalan personele yeterli maaş da verilmiyor. Turizm çalışanları normalden 1.5- 2 kat maaş alsalar kışında yaz aylarında aldıkları maaş yeter dersin ve çalışmasını beklersin, ama bu olmuyor. İş bulan personeli durdurma şansımız yok.” değerlendirmesini yaptı.
 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.