banner247
banner174
banner113

ALKÜ'de Çanakkale saferi iki program ile kutlandı

banner106

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünü iki farklı etkinlik ile kutladı.

ALKÜ'de Çanakkale saferi iki program ile kutlandı

banner108
banner238

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türk Yurdu ile Genç Kalemler Kulübü, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü vesilesiyle İşletme Fakültesi konferans salonunda “Bir Destandır Çanakkale” söyleşisi gerçekleştirildi. Konferansa, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Emekli Kurmay Albay Murat Ünsaldı, Çanakkale Zaferi’nin ayrıntılarını salonda bulunanlara enine boyuna anlattı. 
“İTİLAF DEVLETLERİ 417 GEMİYLE ÇANAKKALE’YE GELDİ”
İtilaf Devletlerinin 6 savaş gemisinden oluşan bir filo, Rus limanlarının bombardımanına misilleme olarak Çanakkale Boğazı’nın girişindeki Orhaniye, Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarının bombalaması sonucunda 5 subay ve 81 er’in şehit olduğunu ifade eden Emekli Kurmay Albay Murat Ünsaldı, “Rus Çarı 2. Nikola, İngiltere’den Osmanlı’ya karşı bir harekât yaparak Rusya üzerindeki yükün azaltmasını istiyordu.   İtilaf Devletleri 1914’ten itibaren ciddi olarak düşünmeye başladı. İngiliz Savaş Konseyi, Savaş Bakanı LordKitchener ve Amirallik Lordu Churchill’in yaklaşımları ile Çanakkale’ye bir harekat düzenlenir. Arından 1915’ten itibaren hazırlıklara başlanır ve 28 Ocak 1915’te İngiliz Savaş Kabinesi, Çanakkale Boğazı’nın deniz gücüyle zorlanarak geçilmesi kararı alır. Daha sonra Çanakkale Boğazı girişine ve Gelibolu Yarımadası’nın Ege Denizi tarafına İtilaf Devletleri’nin 248’i savaş gemisi olmak üzere 417 gemi demirlemişti. Türklerin ise 59 savaş gemisi bulunuyordu. 19 Şubat’ta başlayan deniz harekâtı 18 Mart tarihinde İtilaf Devletleri’nin son günü oldu. Daha sonra hem karadan hem de geniş çapta bir harekat başlattı. Bu girişimleri de başarısız olan İtilaf Devletleri, 8-20 Aralık 1915’te Anafartalar ve Arıburnu bölgelerini, 28 Aralık’tan 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Seddülbahir 

 
banner109
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.