banner127

ALANYA'DA KASK TAKAN BABALAR, TAKMAYAN ÇOCUKLAR


Şükrü Cimrin

Şükrü Cimrin

Okunma 01 Eylül 2022, 09:29


Alanya haberlerini her açtığımda mutlaka en az bir kaza haberi okuyorum motosikletlerin karıştığı. Bu haftasonu bir arkadaşımdan scooter motosikletini ödünç aldım ve iki gün kullandım.
Bu iki günlük tecrübeden sonra izlenimlerimi paylaşmak isterim:
1. Alanya trafiği hiç olmadığı kadar yoğun.
2. Motosiklet sürücülerinin kask takma oranı % 60 gibi. 
3. Araçların bir bölümünün motosikletlere saygısı sıfır. Arkadan yaklaşıp korna çalmaya bayılıyorlar. 
4. Motosikletlerin bir bölümü araçların sağından geçiyorlar ya da sağa dönmeye hazırlanan bir aracın sağına giriyorlar. Burada aracın sizi görme şansı sıfır, tamamen kör nokta. Direksiyonun en ufak sağa kırılmasında temas kaçınılmaz. Motor sürücülerinin araçların sağından geçmeyi ya da dönmeyi bırakmaları lazım. İngiltere'ye giderseniz de bunun tersini yapın. 
5. Plakası eğik bir sürü motor var ve bunlar genelde 18-25 yaş grubu tarafından kullanılıyor. Plakayı eğmek kesinlikle yasaklanmalı, plaka yokmuş gibi muamele edilmeli.
6. Çevre Yolu Sanayi Bölgesinde Yapı Kredi Bankası önündeki refüj yaya geçidi yayalardan çok motosiklet sürücüleri tarafından kullanılıyor. Kazaya açık davetiye. Bu yaya geçidi kapatılmalı. 
7. En üzücüsü kask takmayan babalar ve yine aynı motosiklette kask takmayan çocukları. Daha en üzücüsü kask takan babalar ve kask takmayan çocukları. 
Bu yaşta kask alışkanlığı kazanmazlarsa ilerde hiçbir güç bu çocuklara kask taktıramaz.
8. Bazı motosikletler tamamen kabak lastikle trafikte ilerliyorlar. Düşmeleri an meselesi. Motosikletlerde araç muayenesi var mı bilmiyorum, yoksa olmalı. 
9. Bazı motosiklet sürücüleri motosikletlerini ruh hastasıymış gibi kullanıyorlar, hem kendilerini hem de diğer araçları tehlikeye atıyorlar. Trafikten direk men edilmeliler. 
10. Motosiklet firmaları satış yaparken kask da satmaları zorunlu olmalı. Kendi adına kesilmiş faturalı bir kaskı ibraz edenler bundan muaf tutulabilir. 
11. Bazı motosiklet sürücüleri fazla iyimser, sağa sola bakmadan ve şeritlerini korumadan  kavşağa dalıyorlar,  araçlar ne yapacağını şaşırıyor. 
Özetle, Alanya trafiğinde motosiklet kullanmak çok rahat değil. Ama herşeye rağmen pratik ve havadar bir ulaşım şekli. Eğitim ve bilinç şart. 
Bu vesileyle hepinizin Zafer Bayramını kutlar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordumuzu saygı ve minnetle anarım.

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.