banner127

ALANYA'DA SEZON AÇILDI MI AÇILMADI MI BELLİ DEĞİL. ALANYA TURİZMİ ALARM VERİYOR! HAZİRAN AYINDA SİFTAHSIZ DÜKKAN KAPANIYOR!


HÜSEYİN KALAYCI

HÜSEYİN KALAYCI

Okunma 02 Haziran 2023, 13:28

Durum turizmcileri kara kara düşünüyor...
Yeni umutların bağlandığı yeni bir turizm sezonuna girdik mi giriyormuyuz belli değil. Haziran ayındayız otellerde doluluk yüzde 30 larda. 
Bölge ekonomisinin neredeyse tamamının turizme endeksli.  
Her yıl bir önceki sezonu arar hale geldiğimiz düşünülürse nerede yanlış yapıyoruz...
Dedik ya sezona girdik mi girmedik mi belli değil, turizmci endişeli, bir o kadar da heyecanlı.

2016’daki büyük krizden sonra 2017 ve 2018 toparlanma yılları oldu. Bir sonraki yıl 55 milyon turistle yaklaşık 35 milyar dolar kazanç yakalandı. Sektör, bu sayıyı 60 milyona çıkarmayı planlarken korona virüs salgını patladı. Pandemi 2 yıl sürdü, turizm yüzde 70 daraldı. Türk turizmci geçtiğimiz sene bunun bir kısmını tolere etti. 5 milyon Rus, 2 milyon da Ukrayna’dan turist geldi.

2022’de ise umutların tavan yaptığı yıl oldu. Turizmciler Rusya ve Ukrayna’dan bu sene 10 milyon turist bekliyordu. Ta ki yaklaşık 50 gün önce başlayan Rusya- Ukrayna savaşına kadar…

Savaş demek, zarar demek. Rezervasyonlar tamamen iptal edildi. Doğal olarak 10 milyon turist ise buhar olmuş oldu.

Gözüpek Türk turizmci hemen bir alternatif buldu. Yerli turistin yanında Orta Doğu ve Balkanlar’dan gelecek misafirlere yöneldi.

Neden yönelmesin. Türkiye aynı anda 4 mevsimi yaşayan, bir yanda kayak yapılırken diğer yanda denize girilip güneşin nimetlerinden yararlanılan bir ülke.

Bunu Orta Doğulu iyi biliyor. İranlı, İsrailli, Ürdünlü turistlerin bonkör olduğunu öğrenmiştim. Polonya, Çekoslovakya, Slovakya ve Balkan ülkelerinin de Türkiye’ye yoğun ilgisinin olacağını düşünüyorum.

Evet, turizmci sezona hazır. Ha buarada piyasaya şöyle haberlerin servis edilmesini ise şaşkınlıkla okuyorum. Yok şu kadar turist geldi, yok bu kadar geldi. Alanya-Gazipaşa havalimanında şöyle olacak böyle olacak. Resmen algı oluşturuluyor. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Alanya'da turist yok kardeşim. Bu kadar basit. Otellerin genel müdürleri ile görüşüyorum yok yok yok deniyor. O zaman niye piyasaya Antalya'ya Alanya'ya turist akını diye haberler pompalanıyor. Yapmayın yaa. Kendi gözümle gördüğüme inanırım. Boş boş algı yapmayın, en basit örneği gelin Alanya çarşısını bi ziyaret edin de esnafı dinleyin. Haziran ayı içinde siftahsız dükkanlar kapanıyor... Diyeceğim o dur ki ; Her yıl bir önceki sezonu arar hale geldik....

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.