banner127

Alanya-Gazipaşa havalimanına talep artacak


Şükrü Cimrin

Şükrü Cimrin

Okunma 06 Temmuz 2022, 12:06

İskandinav Havayolları SAS, teknik personel grevinin ardından pilotların grevini de engelleyemedi ve 36 saat kesintisiz görüşmeden sonra dinlenme arası verilip tekrar başlayan ve dün öğlen saatlerine kadar süren görüşmeler neticesinde pilotların sendikası grev kararı aldı.
Her iki taraf da birbirini suçluyor. Pilot Sendikasi Başkanı Martin Lindgren 'Anladık ki SAS bir anlaşma istemiyor, aksine grev istiyor diyerek SAS yönetimine yüklenirken, SAS Başkan ve CEO' su Anke Van Der Werff, şirketin içinden geçtiği bu kritik dönemde grev kararı alan pilotları pervasızlıkla suçluyor.
SAS'ın operasyonlarının % 50'sini etkileyecek olan grev nedeniyle günlük 30.000 yolcunun uçamaması sözkonusu ve günlük zararın 10 milyon doları bulacağı hesaplanıyor.
Bu durum çok sürdürülebilir olmadığından SAS, Amerikan İflas Yasalarının 11. maddesi olarak anılan ve Chapter 11 denilen yasaya dayanarak konkordato başvusunda bulundu ve bu yolla alacaklı kıskacından kurtulurken operasyonlarına da devam edecek.
Peki bu durum bizi nasıl etkiler. SAS'ın Alanya-Gazipaşa Havalimanina direk seferleri var ve bu seferler ister istemez azalacak, ayrıca Türkiye'ye turist getiren bazı tur operatörleri SAS'dan koltuk alıp paket tur olarak satıyor, SAS'ı charter olarak kullanıyor. Bu kanalla gelecek yolcular da uçamayacak. SAS değiştiremediği biletlerin parasını iade etmek zorunda ve bu ödemeler sigorta kapsamında değil, ödemelerin tamamı zaten zor durumda olan SAS'ın kasasından çıkacak. 
Öte yandan Türkiye'ye İskandinav ülkelerinden düzenli seferleri olan Türk Hava Yolları, Pegasus, Sun Express firmalarımıza talep artacaktır ve bu durum bu firmalar lehine avantaj sağlayacaktır.
Peki bu duruma nasıl gelindi. Pilotların bu inadı neden. Meselenin özü para değil. Pandemi sırasında birçok ucak firması gibi SAS da 500 civarında pilotunun işine son verdi. Bu sırada SAS Connect ve SAS Link isminde iki iştirak kurarak yeni iki marka oluşturdu. Ve pilot alımlarını bu iki şirket üzerinden yapmaya başladı. İşten çıkarılan pilotlar, bu yöntemle SAS Scandinavia'nın eski pilotları yüksek maliyetle yeniden işe almak yerine daha düşük maliyetli pilotları bu yeni markalar üzerinden istihdam etmesine karşı çıktılar. 1 Nisan'da Sendika ve SAS arasında sona eren anlaşmadan sonra başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı ve en sonunda greve gidildi. SAS Link ve SAS Connect'deki pilotlar (sayıları 260) grevden etkilenmiyor ve operasyon bu markalarda şu anda devam ediyor.
Binlerce yolcunun seyahate hazırlandığı bugünlerde doğan bu kaos ortamının biran önce sonlandırılmasını ve tatilcilerin tatil noktalarına ulasabilmelerini diliyoruz.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.