PAYALLAR'DA MEHMET ÖZKAN KÜTÜPHANESİ AÇILDI PAYALLAR'DA MEHMET ÖZKAN KÜTÜPHANESİ AÇILDI

İstanbul’da bulunan Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan, beş ay önce okuldan uzaklaştırılan Türk vatandaşlığı almış Irak uyruklu Y.K. isimli bir öğrenci tarafından silahla vurularak katledildi. 17 yaşındaki şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Öğretmenlere yönelik artan şiddete tepki göstermek için bazı öğretmenler bugün iş bıraktı. Pek çok okulda derslerin büyük oranda boş olduğu öğrenildi. Alanya'da öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) önünde ve Atatürk anıtında eylem yaptılar. 
Alanya'da öğretmenler, İlçe Eğitim Müdürlüğü önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi. Tepkilerini taleplerini dile getiren öğretmenler, okullarda güvenlik önlemlerinin yeniden gözden geçirilmesini ve eğitimcilere karşı işlenen suçlara daha caydırıcı cezalar verilmesini istiyorlar.

MEB'DEN "OKULLAR TATİL" İDDİASINA AÇIKLAMA
Sosyal medyada "Okullar bugün tatil" iddiasına ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
İddiaları yalanlayan MEB, eğitimin kaldıığı yerden devam edeceğini bildirip bu çağrıların sendikalı öğretmenleri ilgilendiren bir çağrı olduğunu vurguladı.
VELİLER OKULA GÖNDERMEDİ
Öğretmenlerinin okula gelmeyeceğini haber alan veliler, öğrencilerini okula göndermedi. Greve katılmayan öğretmenlerin öğrencileri ise okula geldi.
ÖĞRETMENLER DERSE GİRMEDİ
Sendikaya bağlı öğretmenler, Oktugan'ın öldürülmesine karşı tepki göstermek amaçlı derslere girmedi.

Alanya Sendika temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelede yer verdiler.
"Uluslararası hukuk ve anayasada ifadesini bulan yaşam hakkı ilkesi çerçevesinde, kasıtlı ve hukuksuz şekilde ölüme, yaralanmaya ve zarara sebebiyet verilmesini önlemek, devletin yükümlülüğüdür. Devletin bu yükümlülük çerçevesinde, suç işlemekten caydırıcı yasal zemini ve idari koşulları tesis ederek yaşam hakkını koruma ve buna ilişkin ihlalleri önleyici, bastırıcı ve cezalandırıcı bir infaz mekanizması geliştirme ödevinin hukuk devleti olmanın gereği olduğunun altını özenle ve önemle çiziyorum. Eğitim çalışanları, kendilerine yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayan çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesini acilen talep etmekte ve beklemektedir."