banner127

ALTSO SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN ORTALIK KARIŞIYOR! 3 ADAYIN ARASINDAN BAKALIM KİM SIYRILACAK! CAMİYE İMAM SEÇİLMİYOR. ALANYA'NIN İKİNCİ BÜYÜK KOLTUĞUNA OTURMAYA GELİYOR.


HÜSEYİN KALAYCI

HÜSEYİN KALAYCI

Okunma 21 Temmuz 2022, 14:14

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri 6 ay uzatıldı.

Mevcut Oda Meclisi ve yönetim kurulunun görev süresi 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle doldu. Ancak, TOBB mevzuatı oda ve borsa seçimlerinin 6 ay ötelenebileceğine imkan veriyor. Bu gerekçeyle oda ve borsa seçimleri ekim ayına ertelendi.

Şayet, özel bir kararname yayınlanmazsa, TOBB’a bağlı oda ve borsaların seçimleri önümüzdeki ekim ayında yapılacak.

Seçimlere şunun şurasında 2,5-3 ay kadar bir süre kaldı ve kulisler hareketlenmeye başladı. 28 yıla aşkın ALTSO seçimlerini yakından takip ettim. Rahmetli Müstakbel Dim, Hüseyin Kasapoğlu, Kerim Taç, Kerim Aydoğan ve son olarak Mehmet Şahin'in tüm seçimlerini dün gibi hatırlıyorum. Ancak bu seçim çok ama çok farklı olacak.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Kurban Bayramı sonrasında yoğunlaşma başladı.

Kentte gözler, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’na çevrildi.

Eray Erdem, Tunahan Toksöz ve Bilal Gömeç'in aday olduğu Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın önceki seçimleri her zaman oldukça hareketli geçmişti ve bu dönemde bu şekilde olacak.

Tüm meslek gruplarında listeler yarışmış sürpriz sonuçlar alınmıştı.

Oda kulislerinden gelen duyumlara göre, birçok meslek grubunda listeler değişecek. 3 adayın olması seçime yoğun bir katılımın olacağına işaret. Adaylar hem gezilerini sürdürüyor, hem de komite listelerini oluşturuyor. Komite listelerini oluşturmakta zorlandıkları kimseyi kırmak ve küstürmek istemeden bir liste yapmak için çaba sarfediyorlar. Ancak listeler son bir gün kala netleşecek. Son güne kadar listede olacağını bilen ancak giremeyen üyeler olacak ve hemen diğer adaya yanaşılacak. Çünkü geçmişte bunun örnekleri oldu.

Ticaret odası seçmeni projelere çok büyük önem veriyor. Özellikle de bilimsel. Adayların projeleri yarışacak. ALTSO koltuğu Alanya Belediye Başkanlığından sonra ikinci büyük koltuk. Bu koltuğu doldurmak her babayiğitin harcı değil. Bilgisi, tecrübesi, iş ahlakı, firması, çevresi, eğitim durumu, ekonomiyi bilmesi, yabancı dili, iş bitiriciliği, geçmişi parlak, şaibeye karışmamış ve insan ilişkisi en üst seviyede olan bu seçimi kazanır. ALTSO Başkanı olacak kişinin iş bitiriciliği de önemli olmalı. Çünkü camiye imam seçmiyoruz!!!

ALTSO kulisleri önümüzdeki günlerde daha da ısınacak.

Bakalım kimler kimlerle birlikte ittifak yapacak? Az çok ben biliyorum ama buradan yazmam şık olmaz. Ticaret odası seçimlerini belirleyecek oy bence yerleşik yabancılar olacak. Çünkü Alanya'da özellikle son yıllarda yabancı sermaye ile açılan onlarca şirket var. Bunların rolü büyük olacak. 

ŞAHİN TARAFSIZ OLDUĞUNU AYLAR ÖNCESİNDE İLAN ETMİŞTİ

Mevcut ALTSO Başkanı Mehmet Şahin seçimlerde kesinlikle taraf olmayacağını her platformda dile getiriyor. Şahin "Babamın oğlu dahi çıksa kesinlikle ben ve ekibim taraf olmayacağım" diyerek rengini belli etmişti.

ALANYA BELEDİYE ADEM MURAT YÜCEL

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'de taraf olmayacağını hem bana hem de çevresine sık sık dile getirerek noktayı koymuştu.

İL OLMA MÜCADELESİ UNUTULMASIN

Genel seçimler öncesinde İl sayılarının artması yolunda yoğun ve yaygın söylentiler vardır.  Seçilecek Oda Başkanı, İL olma mücadelemizi etkin bir şekilde yapabilecek kapasitede olması lazımdır.

3 ADAY ARASINDAN BAKALIM KİM SIYRILACAK. İKİSİ ÇARPIŞIRKEN, ÜÇÜNCÜ ADAY ARADAN ÇIKACAK. TIPKİ ALANYA ESNAF ODASI BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE OLDUĞU GİBİ NURİ DEMİR DİĞER 3 ADAYI ÇARPIŞTIRDI, KENDİSİ İSE TEREYAĞDAN KIL ÇEKER GİBİ SIYRILDI. BU DA BÖYLE OLACAK. 

"Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.