banner127

Aman Dikkat


Şükrü Cimrin

Şükrü Cimrin

Okunma 08 Mart 2022, 14:39

Pazar günü Alanya'da yaşayan bir yerleşik yabancı tanıdığım (Yeni Alanyalı) Ukrayna'lı akrabasıyla bir süpermarkette kasada sıra beklerken kendi aralarında Rusça konuşuyorlar, bu sırada yine sırada bulunan bir Batı Avrupalı adam kendilerine ve Rusya'ya ağza alınmayacak hakaretler etmeye başlıyor. Arkadaşlarımız ilk şoku atlattıktan sonra adama karşılık veriyorlar ve kendilerinin Rus olmadığını ama Rus olsalar bile hakaret hakkı olmadığını anlatıyorlar. Ukraynalı olduklarını da ekliyorlar. Adam susmayınca 'Biz iki kadınız diye bize hakaret edebileceğini sanıyorsun iki iri yarı Rus olsaydık bu kadar cesaretli olabilir miydin' diyorlar ve adama sen ırkçısın deyip oradan uzaklaşıyorlar.

İkinci vaka aynı günün sabahı Antalya'dan. Azeri kökenli ama anadili Rusça olan bir Yeni Antalyalı. Bakkala gidiyor ve Rusça istediklerini söylüyor. Her zaman bu şekilde anlaştığı bakkal bu kez Rusça konuşmanın yasak olduğunu söylüyor ve bir daha burada Rusça konuşma diyor. Bakkaldaki diğer kişiler de bakkala arka çıkıyor. Olayı yaşayan kişi dışarı çıkıp ağlıyor ve hiç bu kadar așağılanmamıștım diyor.

Üçüncü vakanın detaylarına çok hakim değilim ama anlatıldığı kadarıyla bir mekanda Türk vatandaşları aynı mekandaki Ruslar'a satașıyorlar savaş nedeniyle. Çok büyümeden kavga yatıștırılıyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya girmesinden sonra bazı kesimlerde Rus vatandaşları ve Rusça'ya karşı bir antipati ve tahammülsüzlük oluştu maalesef ama iyi olan böyle düşünenlerin sayısının çok düşük olması.

Dünyanın dört bir yanından çok farklı din ve milletlerden insanlar Alanya ve Antalya'ya sadece güneş için değil bizlerin misafirperverliği ve sunduğumuz huzur ortamı için gelip buralara yerleşiyorlar. Bu huzurlu ortamımızı ve güven duygusunu zedeleyecek kendini bilmez davranışlarda bulunanları Türk olsun yabancı olsun uyaralım ve bu çeşit olaylara mahal vermeyelim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.