banner127

BAŞÖĞRETMEN VE ŞAHSİYET


Av. Hasan Eksin

Av. Hasan Eksin

Okunma 24 Kasım 2022, 08:58

Şahsiyet ; değişen yaşam koşullarına , oluşagelen tüm gelişmelere rağmen kendini muhafaza edebilmeyi başarabilmiş insanlara özgü bir durum halidir.

Elastikiyet kazanabilmiş , her masada olan hep en önde yer tutan fotoğraf karelerinin gülen yüzleri ise şahsiyeti her defasında göz ardı edip kutlu zafer ile mutlu sonu yakaladıklarını sanmışlardır. Eğitim ve öğretimin esas amacı; dürüst kalabilmeyi başarabilmiş, menfaat terazisinin ayarını kaçırmadan tutabilmiş , üretmeyi ve paylaşmayı başarabilmiş insanlar yetiştirebilmekti. Sağlıklı yetişmiş bireylerin oluşturduğu toplumun şahsiyet sıkıntısının da daha az olacağı mutlaktır.

Bazı kazanımlar malesef insanoğluna eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında , dört duvar içerisinde verilemiyor. Liderlik de bunlardan bir diğeri. Yaratılıştan kazanılabilecek , sonradan zorlamayla olması mümkün olmayan postu giyse bile sırıtan bir özellik. Ne de olsa gücü kontrol etmenin ne denli zor olduğu aklı çalışan hemen herkes tarafından bilinmektedir.

Şahsiyet ve liderlik denildiğinde de tabi ki akıllara Mustafa Kemal gelmektedir. Gün olur yakın arkadaşları tarafından dönemin yönetimine karşı darbeye ikna edilmeye çalışılır. Bunun gerekliliği ve kendisinin bunu yapabilecek kabiliyette olduğuna ikna edilmeye çalışılır. 
Başarılı sonuç tek yön olarak anlatılıp bataklığa adım attırılmak istenir. Ama kendisi bulunduğu konuma vuruşa vuruşa , bedel ödeyerek ve ödeterek geldiği için ham değildir. Güç zehirlenmesi yaşamaz , kendisine uçmadığı halde uçuyormuş gibi davranan arkadaşlarına kulak asmaz. 
Bir çok dönüm noktasından liderliği ve şahsiyeti ile dönebilmeyi başarmıştı. Lider şahsiyet bu kumpası da defetmeyi başarmıştı. Aynı şekilde askeri, siyasi kariyeri bitsin diye gönderildiği cepheden üstün başarılarla dönmüş şahsiyet ve liderliğin zorlu yaşam ve cephe koşullarında ibreyi nasıl tersine döndürebileceğini göstermişti

Şahsiyet ve liderlik sonradan, zorlama ile oluşabilecek şeyler değildi. Dün geçti, bugün geçiyor, yarında gelecek ve geçecek...
Şahsiyeti ve Liderliğiyle insanlığa ışık tutmuş ülkemizin kurucu lideri ebedi Başkomutanımız ve Başöğretmenimiz nezdinde bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.
 

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.