banner127

BU SENE ALANYA'DA FİYATI YÜKSEK OLAN VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ SAĞLAYAN OTELLER PARA KAZANACAK


HÜSEYİN KALAYCI

HÜSEYİN KALAYCI

Okunma 30 Mayıs 2022, 09:49


Alanya turizminde uçak krizi sonrası başlayan süreçte pek çok otel açılmazken, turizm sektöründe yaklaşık yüzde 30 istihdam kaybı yaşanmıştı. Rus uçağının düşürülmesi sonrası başlayan krizde Rus turist kaybıyla sezona başlayan, iç pazar hareketliliğiyle bir nebze canlanan sektörde en büyük zararı görenlerin başında maalesef turizm oldu. Ve ardından hain darbe girişide turizmde olumsuz etkiledi. Son olarakta Rusya-Ukrayna savaşı. Gene olan turizme oldu. 
Geçenlerde bu işin mutfağından gelen turizmci abimiz ile birlikte bir sohbetimiz oldu. O konuştu ve ben dinledim ve notlarımı aldım. 
Ondan aldığım notları sizlerle paylaşmak istedim. 
3 ve 4 yıldız oteller ve müşteri memnuyeti olmayan çakma 5 yıldız oteller bu sene açarsa hepsi zarar edecek.
Herkes düzgün turizm yapsın. Yok öyle doldur boşalt, ucuz otel işi bitti. Bu sene fiyatı yüksek otel para kazanır. Müşteri memnuniyeti oteller bu sene revaçta. Zaten 170 oda altında olan oteller para kazanmıyor.

Müşteri memnuniyeti, müşterilerin istek ve beklentilerinin tam ve eksiksiz olarak yerine getirilmesidir. Otel işletmeleri açısından misafirlerin tesislerinde geçirdiği sürede mutlu olmaları büyük önem taşıyor. Misafirlerin tatil anılarına güzel izler bırakarak otelden mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlayabildiğin takdirde para kazanırsın. 

Otelden güzel anılarla ayrılan misafirlerin aynı oteli tekrar tercih etme olasılığı artıyor. Otel işletmelerinde hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerine etkisi yadsınamaz bir gerçek. 
Misafirlerine sunduğun otelcilik hizmetleri onun beklentilerini karşılayarak tekrar bu hizmeti satın almasını sağlıyor. Teknoloji büyük hızla gelişse de en iyi reklam ve pazarlama yöntemleri arasında kişiler arası tavsiyeler hala önemini koruyor. 
Verdiğin hizmet sayesinde müşteri sadakati yaratabilir ve misafirlerinin yakın çevrelerine otel hakkında olumlu geri bildirimler vermesini destekleyebilirsin.

İşletmenin uzun süre ayakta kalması için sadece bir sezon kara geçmesi yeterli olmuyor. Uzun soluklu bir gelir elde etmek istiyorsan hizmet sektörünün belki de en zor alanlarından biri olan otelcilikte beklentileri yakalamalısın. 
Misafirlerin otelinden isteklerini karşılayarak tatminkâr bir şekilde ayrılabilmesi tamamen senin elinde. 
Otel misafirlerinin temel beklentileri arasında konfor, güvenlik, keyifli aktiviteler ve zengin yeme-içme seçenekleri ilk sıralarda yer alıyor. 
Tüm bunlar standart seviyede bir otelin sağlaması gereken en temel kriter. 
Bu kriterleri karşılamanın yanı sıra fark yaratan unsurlarla işletmeni sıra dışı bir hale getirmelisin. 
En küçük detayları bile misafirlerin için bir ayrıcalığa çevirebilirsin. 
Otel işletmesinin asıl farkını ortaya koyan incelikli detaylar ile misafirlerinin otelde kaldıkları süreci unutulmaz bir hale getirebilir, bir sonraki seyahatlerini iple çekmelerini sağlayabilirsin.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.