banner113

TURİZMDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ETKİSİ

banner106

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, turizm sektörünün sürdürülebilirliği sağlaması ve iklim değişikliğiyle mücadele etme konularında daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtti.

TURİZMDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ETKİSİ
17 Eylül 2023 Pazar 07:44

banner108
banner238


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, iklim değişikliğinin turizm sektörü üzerindeki etkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Sili, bu değişikliğin turizmi ve dünya genelindeki turistik destinasyonları büyük ölçüde etkileyeceğine dikkat çekerek bilim insanlarının uyarılarınında dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

‘DOĞAL KAYNAKLAR KORUNUP SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM TEŞVİK EDİLMELİ’

Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir turizm uygulamalarının teşvik edilmesinin de bu bağlamda büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sili, “İklim değişikliği, turizm sektörünü ve dünya çapında turistik destinasyonları büyük ölçüde etkileyecek. Bilim insanlarının ifadelerine istinaden bu günden itibaren gerekli çalışmaları yapmamız elzem görünüyor. Buradan hareketle, turizm sektörü sürdürülebilirliği sağlamak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir turizm pratiklerinin teşvik edilmesi de önemlidir” dedi.

‘YENİ DÜNYA DÜZENİNDE GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER KULLANILMALI’

Sili açıklamasının devamında, asıl sorumluluğun yeni dünya düzeninde özellikle gelişmiş teknolojiyi kullanan ülkelere düştüğünü belirterek, “İklim değişikliği ile mücadele, tüm dünya için bir öncelik olmalıdır ve gelişmiş ülkeler, sera gazı emisyonlarını azaltma ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapma konularında liderlik yapmalıdır. Turizm sektörü, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Daha çevreci uygulamaların benimsenmesi ve turistlerin doğal çevreyi koruma konusunda eğitilmesi, bu yönde atılacak adımların bir başlangıcı olabilir. Sonuç olarak, iklim değişikliği turizm sektörünü etkileyebilir ve bu nedenle sürdürülebilirlik ve sorumluluk ilkeleri daha da önem kazanmaktadır. Turizm endüstrisi, iklim değişikliği ile mücadelede aktif bir rol oynamalı ve çevreyi koruma çabalarını artırmalıdır” diye konuştu. (Alanya Postası)
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.