Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından birisi olan 26. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı (EMITT) İstanbul TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. 12-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek, dünyanın her yerinden yüz binlerce misafir ağırlayacak olan fuarda Alanya da her yıl olduğu gibi özel bir stant açtı. Alanya görselleri ile süslenen dev stantta tanıtım çalışmalarına Alanya Belediye Başkanı ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Eray Erdem, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Başkanı Kerim Sarıkaya ve çok sayıda ulusal ve uluslararası turizmci katıldı.

BAŞKAN YÜCEL: “FUARA KATILIM BEKLENENİN ÜZERİNDE”

Alanya’nın fuardaki tanıtım çalışmalarına bizzat destek vermek için İstanbul’a giden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, fuarın 110 ülkeden 461 standın katılımıyla açılmasının Alanya başta olmak üzere Türkiye turizmi için önem arz ettiğini söyledi. Başkan Yücel, “Bugün dünyanın en önemli fuarlarından birisi olan İstanbul EMITT Fuarındayız. Ülkemiz turizminin adeta kaderinin çizildiği bu fuar, bu yıl 26. kez düzenleniyor. 110 ülkeden 461 iştirakçi ile rekor düzeyde bir katılımın olduğu fuarda ülkemizin birçok kentlerinden gelen katılımcılarla birlikte tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Beklenin üstünde bir katılım var. Bu bizler açısından heyecan ve umut verici bir durum. Biz de burada ilçemizin tanıtımı için mücadele ediyoruz. Bunu da iyi bir şekilde yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

BAŞKAN YÜCEL: “TURİZMDE ALTIN ÇAĞI YAŞAYACAĞIZ”

Fuara olan katılımın yoğunluğunun beklenenin üzerinde olmasının 2023 yaz turizm sezonu açısından oldukça iyiye işaret olduğunu belirten Başkan Yücel, “Şehrimizin olmazsa olmazı turizm. Burada bugün ki görüşmelerimizde tur operatörlerimizle, acentelerimizle birlikte yer alıyoruz. Deprem nedeniyle turizm biraz durağanlaşmıştı. Görüyoruz ki yine aynı beklenenin üzerinde bir rezervasyon var. Yerli ve yabancı turist özelinde yine en çok tercih edilen kent olduğumuzu görüyoruz. Turizmin altın çağı 2019 yılıydı. Pandemiden sonra bir duraklama olmuştu. Şimdiki veriler yılın ilk üç ayına göre yüzde 54’lük bir artışı gösteriyor. Beklentimiz 2019 verilerinin üzerine çıkmak” şeklinde konuştu.

BAŞKAN YÜCEL: “TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK GEREK”

Beklenti yüksek olsa da esnafların her türlü tedbiri alması gerektiğini söyleyen Başkan Yücel, “Buradan da Alanya'daki tüm esnaf arkadaşlarımızın kontrollü bir şekilde alt yapılarını hazırlamalarını rica ediyorum. Bir altın çağ yaşayacağımız inancı içerisindeyim. Buraya gelen tüm turizmcilerimizi mutlu bir şekilde göndermek için esnaf arkadaşlarımız, yerel halk ve buradaki tüm idareciler elinden geleni yapacak. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ALTİD BAŞKANI SİLİ: “HAZİRAN İTİBARİYLE TÜM PAZARLARDA ARTIŞ VAR”

ALTİD Başkanı Burhan Sili ise, dünyanın sayılı fuarı olan EMITT’te Alanya’nın yerini aldığını belirterek, “Bugün acentalarımızı Alanya’ya misafir getiren tur operatörlerini ve aynı zamanda yurtdışı tur operatörlerini dolaştık. Uçak firmalarıyla görüştük. Özellikle SunExpress’le görüşme gerçekleştirdik. Alanya’mızı bir tık daha iyi noktaya getirebilmek için çalışmalarımız devam ettiriyoruz. Görünen o ki genel hatlarıyla Haziran ayı itibari ile tüm pazarlarda çok ciddi bir talep söz konusu. Öncesi için de herkes elinden gelen çabayı göstermeli. Ümit ediyorum ki bu sene Nisan-Mayıs biraz durgun geçecek ama sonrasında geçen seneden çok daha iyi performans ile güzel bir 2023 sezonu geçireceğiz. Partnerlerimizle, acentelerimizle ekonomik durumları göz önünde bulundurarak doğru fiyatlandırma yapmamız gerekiyor. Geleceğe dönük yatırım yapabilecek düzeyde kar edecek şekilde operasyonlarımızda çok dikkatli olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ALTSO BAŞKANI ERDEM: "DEPREM SONRASI TEKRAR TOPARLANMA BAŞLADI"

Alanya’nın tanıtım çalışmalarına destek vermek için İstanbul’da bulunan ALTSO Başkanı Eray Erdem de fuarı değerlendirerek, " EMITT Fuarı toplamda 110 ülke ve 460'ın üzerinde katılımcı ile turizmcilere ‘Hoş geldin’ dedi. Biz de bugün Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Alanya Belediyemiz, ALTİD ve ALTAV işbirliğinde şehrimizi tanıtmak için buradayız. Acentelerle yaptığımız görüşmelere istinaden depremden kaynaklı rezervasyonlarda ufak bir durağanlık vardı ama şu ana kadar tekrar toparlama başladı. İnşallah geçen yıla nazaran daha iyi bir sezon bekliyoruz” dedi.