banner113

BUNLAR MASKELİ DEPRESYON BELİRTİSİ OLABİLİR !

banner106

Maskeli depresyon, atipik veya gizli depresyon olarak da adlandırılır. Bu durumda, kişinin depresif ruh hali ön planda olmayabilir, ancak çeşitli bedensel ve psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir. Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

BUNLAR MASKELİ DEPRESYON BELİRTİSİ OLABİLİR !
25 Ekim 2023 Çarşamba 12:23

banner108
banner238

Maskeli Depresyon Nedir ?
Maskeli depresyon, geleneksel depresyonun tipik belirtileri yerine bedensel veya başka psikolojik semptomlarla kendini gösteren bir tür depresyon şeklidir. Kişi, ruh halinde belirgin bir düşüş yaşamasa da diğer belirtilerle başa çıkmak zorunda kalır.

Belirtileri Nelerdir ?
Maskeli depresyonun belirtileri majör depresyonla benzerlik gösterebilir, ancak bu belirtiler daha çok bedensel şikayetlerle ilişkilendirilebilir. Bu şikayetler arasında ağrılar, baş dönmesi, mide-bağırsak sorunları, bulantı, kusma, halsizlik, unutkanlık, takıntılar, içki ve sigara kullanımı gibi belirtiler yer alabilir.

Tetikleyen Sebepler
Maskeli depresyonun ortaya çıkmasına neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında stres, travma, genetik yatkınlık ve yaşam olayları bulunabilir.

Kimlerde Daha Sık Görülür ?
Maskeli depresyon, çocuklar, gençler ve yaşlılar arasında daha sık görülebilir. Özellikle yaşlı insanlarda bedensel şikayetlerle başvurulan bir depresyon türüdür.

Tedavisi Nedir ?
Maskeli depresyonun tedavisi, bireye özgü olarak planlanmalıdır. Psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin kombinasyonu tedavi seçenekleri arasında yer alır. Tedavi süreci, kişinin semptomlarına ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.


 

banner109

Etiketler; #Hatice Börek
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.