banner127

KONGRE SÜREÇLERİ VE ALANYA!


Av. Hasan Eksin

Av. Hasan Eksin

Okunma 11 Eylül 2023, 14:12

Yerel seçim için son viraja girilirken siyasi partiler aday belirleme ve yönetim oluşturma telaşına düştüler. 
Halihazırda Cumhur İttifakının seçilmiş belediye başkanı görevdeyken, ittifakın diğer paydaşı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilçe başkanının istifası ve devamında adaylık açıklamasın da bulunması ittifakın Alanya'daki geleceğini vatandaş nezdinde sorgulanmasına sebebiyet vermiştir. 
Devamında boşalan koltuğa önümüzdeki hafta kimin oturacağı merak konusu oldu.
Millet İttifakı'nda İyi Parti'de yaşanan istifaların yönetim düzeyinde bir değişikliğe yol açıp açmayacağını zaman gösterecek. Başkan adaylığı yarışında önceki dönem ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in adı ön plana çıkıyor. Olası parti başkanlığı değişikliğine göre başkan adayı da değişiklik gösterebilir.

Millet İttifakı'nın diğer paydaşı Cumhuriyet Halk Partisin'de ise geçtiğimiz günlerde yapılan kongrede başkanlık koltuğu el değiştirirken yönetim de yenilendi. 
Alanya kamuoyunda kaybeden adayın daha genç olması ve yönetimindeki isimlerin daha üretken çalışmaları ortaya çıkarabileceği kanısından dolayı mevcut seçilen başkana şüphe ile yaklaşılıyor. Zaman CHP'li başkan için sınav olacak gibi duruyor. Belediye başkan adaylığı konusun da net bir isim ortada yok gibi.

Cumhur ittifakının Alanya'da belediyesi olan partisi Milliyetçi Hareket Partisi'ne baktığımız zaman ise geçtiğimiz günlerde yaptığı kongre ile yeni yönetimini oluşturduğunu görüyoruz. 
Tek adayla gidilen seçim sonucu oluşan parti yönetim listesi MHP camiası ile yeni tanışan iş insanları ve çocukları ile adeta ALTSO listesine döndü diyebiliriz. 
Bunu MHP'ye teveccüh diye yorumlamak da mümkün. Bir de işin diğer tarafı var tabi. Milliyetçi Hareket Partisi'nin ana omurgasını oluşturan Ülkü Ocaklılar bu liste de kendilerine çok az yer buldu. 
Akıllara asker savaşta gerek sözü geldi.  
Belediyenin verdiği psikolojik avantajla topu karşı sahada çevirirken bu liste başarılı olabilir. Ama işler kötüye gitmeye başlarsa savaşacak , mücadele kabiliyeti yüksek parti yöneticilerine ihtiyaç doğarsa işler çok zorlaşır. Parti yönetimleri oluşturulurken gözden kaçan bir diğer önemli husus Alanya'daki nüfus dengesi gözetilmeden yapılan liste ve tercihler. Nüfusunun yarısından fazlasının Anadolu'nun farklı vilayetlerinden gelen insanlar tarafından oluştuğu bu yerleşim birimin de 30 yıl öncenin bakış açısıyla liste yapılamayacağını bunun sonuçlarının olacağını geçtiğimiz yıl gerçekleşen ALTSO seçimlerin de gördük. 
Dünün güneşiyle bugünün çamaşırı kurutulmaz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ''Sırtımda hançerlenmedik yer kalmamıştı. Saplanan her hançeri Ülkücü Gençlik olarak siz çıkarttınız.'' Sözleri ile Bu liste  çok uyuşmuyor ama zaman bakalım nelere gebe, neler gösterecek? Ömrü yeten görecek.
Genel görüş kasım ayında ittifakların partilerin adaylarının netleşeceği yönünde.
Asker sadece savaşta mı gerek ?

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.