Esnafların borç yükü daha da katlandı. Kooperatifler aracılığıyla kredi kullanan esnaflar faiz oranlarının değiştiğini görünce şoke oldu.

En düşük faiz oranı olan yüzde 7.5 ile kredi kullanan esnaflar yeni uygulama ile yüzde 17 faiz oranı ile kredilerinin geri ödemesini yapacak. Yüzde 8.5 ile kredi kullananların faiz oranı yüzde 18, yüzde 9.5 ile kredi kullananların faiz oranı yüzde 21, yüzde 12.5 ve yüzde 15 ile kredi kullananların faiz oranı yüzde 24, yüzde 17.5 yüzde 25, yüzde 20 yüzde 26, yüzde 22.5 yüzde 27, yüzde 24 yüzde 28, yüzde 25 yüzde 29 olarak belirlendi.

ALTSO'YA YEK-G SERTİFİKASI ALTSO'YA YEK-G SERTİFİKASI

YÜZDE 10’A VARAN ZAM
Düşük faiz oranlarına yüzde 10’a varan oranlarda zam, yüksek faiz oranlarına ise yüzde 4-5 oranların zam yapılmasına esnaflar tepki gösterdi. Bankanın yaptığı güncelleme nedeniyle esnaflar yaşadıkları durumu sosyal medya hesaplarından protesto etti.


Alanya Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Nuri Demir "Kötü gün dostu olan Esnaf kefalet kooperatifleri önceden düşük faizli kredi kullananların faizlerini güncelleyerek yükseltmiştir. Enflasyonist ortamda gelir-gider dengesi sağlanamadığından, zorunlu olarak borçlanan siz değerli esnaflarımızın bu yükün altından kalkmanız zor görünüyor.  Karar tekrar gözden geçirilerek, büyük mağduriyetler oluşturacak bu uygulamaya son verilmesi için üst kuruluşlar ile gerekli yazışmalar yapılarak, yönetim ve denetim kurulumuz ile, kararın iptali için imza kampanyası başlattık. Desteklerinizi bekler saygı ve sevgilerimi sunarım"