banner127

Müşteri Her Zaman Haklıdır!


ŞEBNEM KÖSEOĞLU

ŞEBNEM KÖSEOĞLU

Okunma 05 Ağustos 2016, 17:34

Müşteri memnuniyetini sağlamak en az ürün ya da hizmet kalitesini sağlamak kadar önemlidir. Müşteri memnuniyeti ne kadar yüksek ise, müşteri o kadar bizimle olur.
Müşterimizle bir tanışmak gerek her şeyden önce. Kendimizi anlattığımız kadar, onu da tanımak ve anlamak. Böylece isteklerini, ihtiyaçlarını ve yaşam tarzlarını görür, bunlara cevap verirken doğru adımlar atabiliriz.
 
Sunduğu ürün veya hizmet özel olduğu veya yüksek pazar payına sahip olduğu için müşteriye özenme ve saygı gösterme ihtiyacı yokmuş gibi davranan bir sürü marka var hayatımızda. Bu markaları uzun soluklu izleyince kaybetmekle yüzleşmek zorunda kaldığını görüyoruz. Sanılanın aksine, müşteri markaya değil marka şirkete bağımlı bir hayat var piyasada. Müşteriye hizmet ederek markalar iyilik yapıyor olsa da, müşteri o hizmet için yaptığı tercihle markaya iyilik taraf olmuş oluyor.
 
Kendini müşteriden üstün gören markaların yanında, müşterisini tanımadığı için ona nasıl davranacağını bilmeyen, bu sebeple doğru adımları atamayanlar var. Böylece yine kaçan fırsatlar, hayal kırıklıkları, yine hüsran... Başka bahara kaldı zafer çığlıkları…
 
Peki, mutlu müşteriler, mutlu yüzler için neler yapmak lazım? Önce bir tanışalım demiştik. Hele bir yakınlaşalım. Bunun için de lütfen önce bir dinlemek lazım. Hem şikâyetlerini iyileştirmek, hem de istek ve beklentilerine yönelik bir şey yapmak. Müşteri markaya kolay ulaşsın, markaya söylediği fikirlere değer verildiğini görsün. Müşteriler her zaman karşısında onları önemseyen, aynı dilden konuştuğu ve ortak paydada kesiştiği “iş ortakları” görmek ister.  Hep konuştuğumuz gibi iletişim için en kolay ve en etkili yollardan birisi sosyal medya. Bu yolla hem mevcut müşteriyle daha yakın bir ilişki kurarken, hem de potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek kolay oluyor.
 
İlişki pazarlamasında müşteri tatmini sağlarken, ürün ve hizmet kalitesini belirlerken de dikkat etmek gereken şeyler var. Bunların başında performans var tabii. Temel çalışma özelliklerinin tam olması gerekir. Ürün ve hizmetin güvenilirliği kadar, müşteri beklentilerine uygunluk da oldukça önemlidir müşteriler için.
 
Mutlu müşteriler için önemli olan şeylerden biri de mutlu çalışanlardır. Hele de turizm gibi müşterilerle direk temas halinde olunan sektörlerde müşteriyle yüz yüze gelen kişilerin etkisi açık ve nettir. Zaten mutsuz bir kişi, çevresinde de mutsuzluk elçisidir. Şirketler arası yapılan çalışmalarda çalışan mutluluğu, müşteri mutluluğunda belirgin artışlarla sonuçlanmaktadır. Alışveriş yaparken siz ne istersiniz? Güler yüzlü ve samimi birinden mi satın almayı tercih edersiniz? Keyif kahvenizi içmeye gitmişsiniz, bardak önünüze suratı asık birisinden gelmiş , tekrar gitmek ister misiniz aynı yere? Tatile gittiğinizi düşünün. Deniz güneş kum kafa dinleyecekken mutsuz personelle çevrili olmak keyfinize limon sıkmaz mı?
 
İster küçük bir dükkanınız olsun, ister butik bir otel, ister işletme zincirine sahip olun. Mutlu müşteriler sizi ayakta tutar unutmayın! Yıllardır adamlar boşa dememiş zaten “Müşteri her zaman haklıdır ve müşteri velinimettir”
Pazarlamacı Olmayan Giremez!
 
banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.