banner113

SEÇMENLERİN OY KULLANMA İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRNECEĞİ 5 ADIM

banner106

31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmen sandığa gidecektir. Seçmenlerin oy kullanma işlemini gerçekleştireceği 5 adım şu şekildedir:

SEÇMENLERİN OY KULLANMA İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRNECEĞİ 5 ADIM
21 Mart 2024 Perşembe 15:37

banner108
banner238

1- Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilecektir. Oy verme günü, seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacaktır.

­2- Seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, mesleki kimlik kartı gibi "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık başkanına ibraz etmek zorundadır. Bu belgelerini sunamayan seçmen, oy kullanamayacaktır.

3- Cep telefonu, fotoğraf makinesi veya kamera gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacaktır.

4- Oy pusulasına mühür dışında bir işaret konulması veya zarfa oy pusulası dışında bir şey konulması, oyun geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecektir.

5- Seçmenler, oy pusulasının içinde olduğu zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacaktır.

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.