banner113

MİMARLAR, ALANYA ÜNİVERSİTE BULUŞTU: MİMARLIK PRATİĞİ VE TEORİSİ KONUŞULDU

banner106

Alanya Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı konferansta ünlü mimar Murat Tabanlıoğlu, Mimarlar Odası ve akademisyenlerle bir araya geldi. Alanya Şubesi tarafından organize edilen konferans, Antalya Mimarlar Odası ve Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nin destekleriyle gerçekleşti.

MİMARLAR, ALANYA ÜNİVERSİTE BULUŞTU: MİMARLIK PRATİĞİ VE TEORİSİ KONUŞULDU
02 Kasım 2023 Perşembe 09:13

banner108
banner238

MİMARLIK PRATİĞİ VE TEORİSİ KONUŞULDU
Konferansın açılış konuşmalarını Antalya Mimarlar Odası Başkanı Sayın Hasan Çerçiler ve Mimarlar Odası, Alanya Şubesi Başkanı Sayın Gülderen Toprak yaparak, Murat Tabanlıoğlu'nun Alanya'da ağırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Mimar Murat Tabanlıoğlu, AKM (Atatürk Kültür Merkezi) dahil olmak üzere dünya genelinde birçok ülkede farklı ve yenilikçi projelere imza atmış bir isim olarak tanınıyor. Konuşmasında, birçok farklı projede benimsediği mimari prensipleri ve felsefi yaklaşımını katılımcılarla paylaştı. Mimarlık pratiği ile teorisi ve felsefi düşünce arasındaki kesişimden bahsederek, mimari tasarımın temel prensiplerini, değerlerini ve amaçlarını anlamaya yönelik bir yaklaşımı vurguladı.

PROJELERDE YEREL MALZEME VURGUSU
Tabanlıoğlu aynı zamanda mimarlık felsefesinin, mekânın insanlar üzerindeki etkisi ve deneyimini ele aldığını, her projenin kültür ve çevre analizi gerektirdiğini ve uzmanlarla iş birliği yapmanın önemini vurguladı. İşlevsellik ile estetik form arasındaki ilişkiye dikkat çekti ve çevresel etik değerlerin ve sürdürülebilirlik ilkelerinin önemini vurguladı. Ayrıca, doğal kaynakları korumak amacıyla yerel malzemelerin kullanımına odaklanmanın projelerinde öncelikli olduğunu belirtti. Mimar Murat Tabanlıoğlu, konuşmasının sonunda Alanya Şubesi Başkanı Sayın Gülderen Toprak ve Alanya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Y. Birol Saygı'ya teşekkür ederek, tekrar Alanya'da olmaktan mutluluk duyacağını ifade etti. Konferans, Alanya'da mimarlar, akademisyenler ve öğrenciler için önemli bir fırsat sunarak, Mimar Murat Tabanlıoğlu'nun deneyimlerini ve fikirlerini paylaşma şansı verdi. Program sonunda konferans katılımcıları mimarlık alanında ilham alarak ve yeni perspektifler kazanarak konferanstan ayrıldılar.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.