banner113

MTA, KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİNE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM RİSKİNİN OLACAĞINI RAPOR HALİNDE VERMİŞ

banner106

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, yaklaşık 1000 sayfalık taslak raporunu tamamladı. Raporda, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nün 2008 yılında Kahramanmaraş Valiliği adına rapor hazırladığı ve bölgede 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem riskinin bilindiği belirtildi.

MTA, KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİNE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM RİSKİNİN OLACAĞINI RAPOR HALİNDE VERMİŞ
18 Nisan 2023 Salı 10:27

banner108
banner238


Kahramanmaraş merkezli depremlerin araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, taslak raporunu tamamladı. Raporda Türkiye’de deprem üreten ve ağır hasar meydana getiren 450’ye yakın fayın varlığından söz edildi.

Depremlerin nedenlerine ilişkin Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün 2008 yılında Kahramanmaraş Valiliği adına yaptığı rapordan da bahsedildi. Doğu Anadolu Fayı’nın 7 ve üzerinde büyüklüğünde bir deprem üreteceğine, böyle bir risk olacağının daha önce bilindiğine vurgu yapıldı.

Taslak raporda şu öneriler yer aldı:

“Riski olan illerde dirençli şehirler oluşturulmalı. Bütün Türkiye’deki riskli bölgelerden başlayarak depreme hazırlık yapılmalı. Her binanın projesi muhafaza edilmeli ve proje binanın yöneticisine zimmetlenmeli. Türkiye’de doğal afetlerin önlenmesi ve zararların azaltılması konusunda merkezi yönetim, yerel yönetim, özel yönetim ve halkın yetki sorumlulukları arasında rasyonel dengeler oluşturulmalı.

"TÜM İLLERDE 'AFET YÖNETİMİ VE PLANLAMASI' BİRİMLERİ OLUŞTURULMALI"

Tüm illerde, ‘afet yönetimi ve planlaması’ birimleri oluşturulmalı. Merkezi ve yerel düzeyde haberleşme, acil durum çağrı ve bilgi iletişim sistemleri altyapısı ile acil müdahale ve yardımlar için ulaşım sistemleri teknolojiye uygun geliştirilmeli. Fay hatları üzerine ev yapılmamalı. Fay hatları haritalanmalı. Eski binaların beton kalitesini belirlemek için mutlaka beton petrografisi yapılmalı.”

Raporda, 2021 yılında kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu raporundan da alıntılar yapıldı. Rapor içeriğinde mobil haberleşme ile elektronik haberleşme altyapısının kurulması, kamu güvenliği ve acil yardım haberleşme sistemine ait altyapının kurulması, ülke genelinde uydu transmisyonlu mobil baz istasyonlarının konuşlandırılması gibi önerilere yer verildi. Rapora son şekli verildikten sonra komisyon üyelerine dağıtılacak ve ardından TBMM Başkanlığı’na sunulacak. (Patronlar Dünyası)

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.