Alanya’da Serpme Kahvaltı Fiyatı Sosyal Medyada Gündem Oldu Alanya’da Serpme Kahvaltı Fiyatı Sosyal Medyada Gündem Oldu

Zam Sınırının Etkileri

Yazıcı, yüzde 25'lik zam sınırının hem mal sahibi hem de kiracı açısından artı ve eksileri olan bir konu olduğunu belirtti. "Bu sınır her iki taraf için de ucu keskin bir değnekti. Kimi insanlar sadece kira gelirleriyle geçiniyor, diğer yandan kirayı ödemekte zorlanan, barınma sorunu yaşayan da bir kesim var. Devlet bu duruma bir çözüm olarak sınırlandırma getirdi ama bu da büyük problemlere yol açtı. Serbest piyasaya bu kadar müdahale edilince başka sıkıntılar ortaya çıktı." dedi.

Yeni Zam Oranı ve Beklentiler

Yeni kira zam oranının yüzde 65,07 olarak açıklandığını ifade eden Yazıcı, "01 Temmuz tarihinden itibaren yenilenen konut sözleşmelerinde artık TEFE-TÜFE rakamlarını kullanarak yeni kira bedeli hesaplamamız gerekecek. Yüzde 25 sınırının kalkmasının fahiş kira artışlarına yol açacağını beklemiyoruz. Çünkü birçok mal sahibi zaten yüzde 25'i kabul etmedi ve huzurlarını kaçırmak istemeyen ve imkanı olan kiracılar da bu artışları kabul etti. Piyasa buna göre oluştu. İmkanı olmayanlar mal sahiplerine direndi, kira yüzünden birbirini darp edenleri, hatta öldürenleri gördük. Mahkemelerde kira davaları yüzünden dosya üzeri dosya yığıldı." diye ekledi.

Kiralık Stoku Azalıyor

Barınma konusunda farklı yöntemlere gidilmesi gerektiğini vurgulayan Yazıcı, "Özellikle büyük şehirlerde ev fiyatlarını kontrol altına alınmadan kira fiyatları kontrol altına alınamaz. Ayrıca Anadolu'da köylerde evler boş dururken büyük şehirlerde fahiş kira fiyatları ile boğuşuyoruz. Büyük şehirlerdeki yığılmaların azaltılması gerekli, sadece ev fiyatlarında değil, gıdadan her konuya büyük şehirlerde yaşam maliyetleri yüksek. Öte yandan birden fazla konuttan kira geliri elde edenler için ileride belki farklı düzenlemeler yapılabilir ama genele uygulamak büyük problem yarattı." şeklinde konuştu.

Yazıcı, kiralık stokunun son altı ay içerisinde Türkiye genelinde azaldığını ve 2023 başından bu yana kiralık adetlerinde yılın başına göre genel olarak yüzde 11 azalma olduğunu belirtti. En büyük stok erimesi yüzde 23 ile Ankara'da yaşanırken, İstanbul yüzde 20 azalma ile onu takip etti. İzmir'de ise kiralığa çıkan konut miktarı yılın başına göre yaklaşık yüzde 15 arttı.

Editör: Hüseyin Kalaycı