banner245
banner174
banner113

Kısa çalışma ödeneği kimleri kapsıyor?

banner106

Kısa çalışma ödeneğinde hem başvuru süresi uzatıldı hem de daha fazla iş yerinin başvuru yapmasının önü açıldı.

Kısa çalışma ödeneği kimleri kapsıyor?

banner108
banner238

Kısa Çalışma ile ilgili yeni düzenleme, başvuru süresinin 31 Aralık'a kadar uzatılmasını sağladı. Bununla birlikte, 30 Haziran'a kadar kısa çalışmaya başvurmuş iş yerleri, ilave çalışanlar için de kısa çalışma ödeneği alabilecek. Kısa çalışmaya hiç başvurmamış şirketler ise, 31 Aralık'a kadar başvuru hakkı kazandı.

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, KÇÖ'deki değişiklikler ile ilgili şu noktalara dikkat çekti:

KÇÖ'den kimler nasıl yararlanacak?


* 30 Haziran tarihi, 31 Aralık tarihine uzatıldı.

* Kısa çalışma ödeneğine yeni başvurular 1 Aralık, yani dün itibariyle başladı.

* 30 Haziran’a kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri ödenek hakkından yararlanırken yeni kararla, 31 Aralık tarihine kadar tüm işyerleri kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek ve çalışanları için ödenek alabilecek.

* İşe yeni girmiş çalışanlar da kısa çalışma ödeneği alacak.

* 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri hem bu dönemdeki çalışanları için hem de bu dönem sonrası ilave çalışanları için de kısa çalışma ödeneği alabilecek.

* Önceden kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri kısa çalışmadan yararlanmak için yeni bir başvuru yapmayacak, önceki başvurusundaki çalışan kişi sayısı kadar kısa çalışmadan yeniden yararlanacak. Ancak bu dönemde yeni işe aldığı kişiler varsa bunlar için başvuru yapacak.

* Daha önce kısa çalışmaya hiç başvurmamış işyerleri 1 Aralık itibariyle İŞKUR’a başvurabilecek ve kısa çalışma ödeneği alabilecek.

İşsizlik maaşından düşülmeyecek

* İşyerleri 1 Aralık tarihinden itibaren 3 ay süreyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Yeni çıkan yasa ile kısa çalışma ödeneği 2021’nin haziran sonuna kadar uzatılabilecek.

* Kısa çalışma başvuruları sadece e-devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak.

* Kısa çalışma ödeneğinin şartlarında ise yeni bir düzenlemeye gidilmedi. Dün olduğu gibi 1 Aralık’tan sonrası için de çalışanın; kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödemiş olması gerekiyor.

* Ödeme tutarı da değiştirilmedi. Kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak belirlenecek. Kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor.

* 1 Aralık’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma ödeneği işsizlik ödeneği sürelerinden düşülmeyecek. Böylece, kısa çalışma ödeneği alanlar işsizlik maaşından tam olarak yararlanılabilecek.

* Dün olduğu gibi bugün de kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan süreler içinde çalışanın emeklilik primleri ne devlet ne de işveren tarafından ödenecek.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.