banner113

REST PROPERTY YÖNETİM KURULU BAŞKANI NİHAT TUFAN'DAN ÖNEMLİ DOLAR TAVSİYESİ

banner106

Rest Property Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tufan, önemli uyarıda bulundu

REST PROPERTY YÖNETİM KURULU BAŞKANI NİHAT TUFAN'DAN ÖNEMLİ DOLAR TAVSİYESİ
20 Ekim 2022 Perşembe 12:06

banner108
banner238

Tufan açıklamasında şunları söyledi.
Alanya’da gayrimenkul sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte birçok iş kolu için ana geçim kaynağı haline gelen emlak ve inşaat sektöründe Euro ile ödeme hususunda ciddi bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Ukrayna- Rusya gerginliğinin tırmanması ile birlikte şehrimizde artan ikamet ve vatandaşlık için gayrimenkul satın alınmasında, müşterilere Euro üzerinden fiyat verilmesi, yasal zeminde dolar üzerinden limitlerin belirlenmesinden kaynaklı olarak birtakım sıkıntılara neden olmaktadır.

Kanunen ikamet izni alımı ve yatırım yolu ile vatandaşlık kazanılması için belirli limitlerin üzerinde değere sahip gayrimenkul alınarak yatırım yapılmasında limitler dolar ile belirlenmiştir. Uygulamada ise müşteriden Euro alınması, zorunlu hale gelen Döviz Alım Belgesinin tazmini sırasında karışıklıklara neden olmakta ve cüzi miktarlar için Uygunluk Belgesi verilmemektedir.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için gayrimenkul sektöründe yer alan firmaların taşınmaz fiyatlarını dolar üzerinden belirlemeleri ve müşterilerinden dolar ile ödeme almalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde uygulamada oluşabilecek sorunları egale edebiliriz.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.