banner247
banner174
banner113

Turizm çalışanlarına çifte darbe!

banner106

Koronavirüs salgını nedeniyle adeta durma noktasına gelen turizm sektöründe hem mevcut çalışanlar işini kaybediyor hem de sezonluk çalışan işçiler iş başı yapamıyor.

Turizm çalışanlarına çifte darbe!

banner108
banner238

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse sıfırlanan turizm sektöründe, çalışanlar zorda. Kriz nedeniyle kimi oteller kapıya kilit vuruyor, kimi açılışını erteliyor kimisi ise çalışanların büyük bölümünü ücretsiz izne göndererek veya işten çıkararak küçülmeye gidiyor.

Sözcü gazetesinden İsmail Akın'a konuşan turizm çalışanlarını, zor durumda olduklarını belirtiyor.

''İşsizlik maaşı gibi bir gelirimiz de yok''

Turizm sektöründe çalışan ve 6 aydır işsiz olduğunu belirten Cengiz Yaşar, ''Oteller çıkışımızı vermediğinden bir yere girip çalışamıyoruz. Çalışıyor göründüğümüzden işsizlik maaşından da yararlanamıyoruz. Ama işverenler devletten bizim adımıza para alıyorlar. Olan garibanlara oluyor. Şimdiye kadar aile yakınlarından borç alarak sezonu getirmiştim. Corona virüsü salgını nedeniyle sezon belli olmayan bir tarihe ertelendi. Bizim işsizlik maaşımız gibi bir gelirimizde yok. İşe de giremiyorum işveren çıkışımızı vermediği için. Ev kiramı veremiyorum. Nasıl geçineceğiz. Durumumuzu anlatacak bir kelime bulamıyorum. Devletin bize bir an önce yardım etmesini bekliyoruz.'' diyor.

''Askıda çalışıyor göründüğümüz için başka işe de giremiyoruz''

Çalıştığı otelden 6 ay önce işten çıkarıldığını belirten 44 yaşındaki Kadir Gündüz ise başka yerlere iş başvurusunda bulunduğunu, ancak iş verenlerin onu 'askıda çalışan' olarak gödüğü için iş vermediğini belirtiyor. Gündüz, ''Oteller kış geldi diye bizleri 6 ay önce işten çıkartıp askıya aldılar. Kış boyunca birçok iş yerine başvurduk. Bazı işverenler bilgisayara bakarak bizleri askıda çalışıyor görüp işe almıyorlar. Bazıları da turizmci olduğumuz için iş vermiyor. Askıda göründüğümüzden işsizlik maaşından da faydalanamıyoruz. Turizm işletmecileri bizleri çalışıyor gösterdiklerinden dolayı zarar ettik diye devletten yardım talep ediyor ve yardım alıyorlar. Olansa bizlere oluyor. Sesimizi duyan kimse yok. Nedir bizim suçumuz? Turizmde çalışmak mı ? Corona virüsü nedeniyle oteller bu sezon açılmayacak gibi görünüyor. Çoğumuzun şu anda evde ekmek alacak parası yok, açız. Virüs salgını yüzünden önlem alın deniliyor ama maske gibi dezenfektan malzemesi alacak paramız yok.'' diyerek yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor.

''Tüm beklentimiz mart ayında iş başı yapmaktı''

Turizm sezonunun başlamaması nedeniyle mağdur olduklarını belirten Gürhan Kabaağaç ise, eşiyle birlikte otelde çalıştıklarını ve ekim ayında işten çıkarıldıklarını söylüyor. Başka gelirlerinin olmadığını kaydeden Kabaağaç, '' Tüm beklentimiz Mart ayında tekrar iş başı yapmaktı. Fakat corona virüsü nedeniyle otellerin bu sezon açılmayacağı söylendi. Tüm birikimimizi işsiz kaldığımız kış aylarında tükettik. 5 aydır işsizim. Eşim de öyle. Üç kızım var. En büyüğü üniversiteye gidiyor. Diğerleri, 7 ve 3’ncü sınıfa gidiyor.Evin masrafları altından kalkamıyorum. Eşimin ve benim kredi kartlarımızın toplam 10 bin lira borç birikti. Asgarisini dahi yatıramıyoruz.'' dedi.

''O kadar zaman nasıl dayanacağım?''

50 yaşındaki Nesrin Ünver ise evinin kira olduğunu iş bulamazsa zor durumda kalacağını belirterek, ''Emekli değilim. Çalışmak zorundayım. Evimin kirası 600 lira, 200 lira elektrik, ayda 275 lira kredi borcu ödemem var. Bütün umudumuzu sezon açıldığında işe başlamaktı. Corono virüsü nedeniyle bu sezon otellerin açılamayacağı söyleniyor. Ne yapacağız biz. Nasıl dayanacağım o kadar zaman. Bir çok arkadaşımız çocukları var.'' diyor.

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.