banner247
banner174
banner113

Böbrek sağlığı konuşuldu!

banner106

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi; "Dünya Böbrek Günü "kapsamında farkındalık yaratmak, toplum bilincini arttırmak , böbrek hastalıkları konusunda kamoyunu bilgilendirmek adına hastanenin poliklinik girişine bir stant açtı.

Böbrek sağlığı konuşuldu!

banner108
banner238
Düzenlenen etkinlikte hasta ve hasta yakınlarına görülme sıklığı hızla artan kronik böbrek hastalıkları anlatılarak,broşür dağıtıldı.  Stantta organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar içinde kart tanzim edildi. Diyaliz Ünitesi ile Organ ve doku biriminin ortaklaşa  yürüttüğü  etkinliğe hasta ve hasta yakınlarının ilgisi oldukça büyüktü. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı ise vatandaşları bilinçlendirme  ve bilgilendirme çalışmalarının artarak devam edeceğini açıkladı ve böbrek sağlığını korumaya ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

 Prof. Dr. Lakadamyalı:" Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır..Ancak düşük farkındalılık nedeni, son dönem böbrek yetmezliği evresinin ilerlemesine hatta engellilik ve ölüm oranlarının artmasına sebebiyet vermektedir. Kronik böbrek hastalığından korunmak için; sağlıklı beslenerek vücut ağırlığınızı korumalı, düzenli egzersiz yapmalı, tuz tüketimini azaltmalı ve yeterli miktarda sıvı almalısınız. Özellikle sigara içilmemeli ve ağrı kesici ilaçlardan da uzak durulmalısınız.  Kan basıncı ve kan şekerini düzenli olarak ölçülmeli , risk grubunda olan hastalarımızın  ise böbreklerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekmektedir" diye konuştu.
banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.