banner113

Hipotiroidizm nedir?

banner106

Diyetisyen Hanife Kara konu hakkında bilgiler verdi.

Hipotiroidizm nedir?
23 Ağustos 2021 Pazartesi 14:11

banner108
banner238

Hipotiroidiniz varsa veya tiroidiniz az çalışıyorsa, bu durum  tiroid bezinizin bazı önemli hormonları yeterince üretmediği bir durum olarak tanımlanmaktadır.  
Tiroid vücuttaki pek çok önemli işlevden sorumludur. Tiroidinizden yeterince hormon üretilmediği takdirde, enerji kaybı, yorgunluk, üşüme hissi, cilt ve saç kuruluğu, saç dökülmesi, hafif kilo artışı, iştahsızlık, hafıza kaybı, ellerde karıncalanma ve karıncalanma gibi bir dizi semptom yaşayabilirsiniz. ve ayaklar, kabızlık, karpal tünel sendromu, ağırlaşan veya kötüleşen adet dönemleri ve kramplar, sinirlilik, depresyon veya guatr. Birçok insan hemen bir şey fark etmez, ancak zamanla tedavi edilmeyen hipotiroid durumunun sonuçları olabilir. Bunlar obezite, eklem ağrısı, kısırlık ve kalp hastalığını içerebilir. 
HİPOTİROİDİZM İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR? 
Hipotiroidizm birçok farklı insanı etkileyebilir, ancak kadınları erkeklerden daha sık etkiler.  
ARALIKLI ORUÇ, TİROİD İLAÇLARINIZI ETKİNLEŞTİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR !
Sentetik tiroid hormonu (synthroid, levotiroksin, zırh vb.) alıyorsanız, oruç tutmanın bazı faydaları vardır . Açlık durumunda alındığında, levotiroksinin normal yemek yerken o günlere göre daha etkili olduğu ve daha iyi emildiği gösterilmiştir. Tiroid ilacınızı almak için en iyi zaman sabah ilk iş olarak aç karnınadır. Bunun nedeni, tiroid ilacınızın emilimini etkileyebilecek çeşitli faktörlerin bulunmasıdır, gıda bunlardan biridir ve emilimi ve etkinliği büyük ölçüde etkileyebilir.

 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.