banner247
banner174
banner113

Turistler sahilde çöp topladı

banner106

Gazipaşa ilçesinde Kral Koyu'na günübirlik turla gelen Litvanyalı turistler, koyda temizlik yapan Gazipaşa Belediyesi işçileriyle koyu temizledi.

Turistler sahilde çöp topladı

banner108
banner238

Gazipaşa ilçesi Güney Mahallesi'nde bulunan Kral Koyu'na gezmeye gelen Litvanyalı turistler, bölgede temizlik yapan belediye işçilerini görünce onlarla çöp topladı. Litvanyalı yaklaşık 20 turist eldiven giyip sahildeki çöpleri topladı.
Temizlik işçileriyle sahilde temizlik çalışmasına katılan Gazipaşa Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya, turistlerin çevre temizliğine katkıda bulunmalarından dolayı memnun olduklarını belirtti.
Turistlere duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden Kaya, şunları söyledi: 
"Burası Gazipaşa'mızın doğal güzelliklerinden birisi. Delik Deniz ya da Kral Koyu diye adlandırdığımız yer. Doğal, tertemiz bir güzellik. Denizi çok güzel, burada turkuaz renkleri görebiliyoruz. Burası bu yıl yaklaşık bin 500 turisti ağırladı. Bizim belki de görmediğimiz, bilmediğimiz bir yeri farklı bölgelerden gelen insanlar, dışarıdan gelen insanlar ziyaret etti. Buradaki en büyük problemimiz vatandaşların pis bırakması. Gazipaşa Belediyesi olarak belirli aralıklarla temizlik yapıyoruz. Bu günkü temizliğimize Litvanya'dan gelen bir turist kafilesi eşlik etti. Bizim doğaya verdiğimiz önemi çok beğendiler ve bize yardım etmek istediler. Beraber bu güzel koyu temizledik. Halkımızdan beklediğimiz nasıl buluyorlarsa öyle bıraksınlar. Geriye kirli bir doğa değil tertemiz bir doğa bıraksınlar. Bizim bir yüzümüzdür burası."
DAHA TEMİZ BİR SAHİL İÇİN
Litvanyalı turistleri ilçeye getiren tur şirketi sahibi Mustafa Erkut, Kral Koyu'na bu yıl 42. kez geldiklerini söyledi. Kral Koyu'nu misafirlerinin çok beğendiğini dile getiren Erkut, "Şimdiye kadar bin 500'e yakın kişiyi buraya getirdik. Sezon sonuna kadar tahmin ettiğimiz rakam 3 bin, 3 bin 500'ler olacak. İnsanlar burayı çok seviyor. Çünkü buranın doğasının başka bir yerde olmadığını söylüyorlar. Biz de böyle bir yeri onlara gösterdiğimiz için gurur duyuyoruz. Bugün çok güzel bir tesadüfle karşılaştık burada. Gazipaşa Belediyemiz buraya temizlik ekibini göndermiş biz de onlara yardımda bulunduk. Turistlerimizle beraber bir mıntıka temizliği yaptık. Ne mutlu biz de eğer bu konuda destekte bulunabildiysek. Buraya gelen misafirlerimizin burayı biraz daha duyarlı olup temiz tutarlarsa daha da iyi olacak. Çünkü böyle bir güzellik dünyanın hiçbir yerinde yok" diye konuştu.
TEMİZ BIRAKSINLAR
Temizlik çalışmasına katılan Litvanyalı 44 yaşındaki Laima Bobreviciene ise Kral Koyu'na hayran kaldığını belirterek, "Son derece beğendik burayı, doğası harika. Buradaki tek sorun etraftaki çöpler. Bunların toplanmasına yardımda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Tek tavsiyem buraya gelen insanlar burayı temiz bıraksınlar" dedi.
Litvanyalı 36 yaşındaki bir diğer turist Ingriba Brujınskiene ise "Buraya ilk defa geliyorum. Çok tuhafıma giden şey burada hiç kimsenin olmaması. Gizli bir yere geldiğimi düşünüyorum ve maalesef dikkatimi çeken diğer şey de buradaki, etraftaki çöplerdi. Biz de elimizden geleni yaptık ve temizlenmesine yardımcı olduk. Buraya bir daha geleceğim, çünkü bir seferlik yetmez. Bir daha geldiğimde burayı temiz bulmak istiyorum."
Kral Koyu'nda yüzen Litvanyalı turistler daha sonra bölgede bulanan ve kazı çalışması yapılan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'ni gezerek bilgi aldı.
 

banner109

Etiketler; #sahil turist
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.