banner245
banner174
banner113

Yeme-içme mekanlarına HES kodu ile girilecek

banner106

Normalleşme kararları çerçevesinde düşük, orta ve riskli olan sınıflandırılan illerde açılmalarına izin verilen yeme-içme mekanların HES kodu ile girilecek.

Yeme-içme mekanlarına HES kodu ile girilecek

banner108
banner238

Türkiye 2 Mart itibariyle kontrollü normalleşme dönemine geçen Türkiye’de düşük, orta ve riskli olarak sınıflandırılan illerde lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. ile kıraathane ve çay bahçeleri yeniden açılacak. Müşterilerin HES kodu ile kabul edileceği bu mekanlarda 07.00-19.00 saatleri arasında, yüzde 50 kapasite ile faaliyet gösterecek ve koltuk ve masa sayısı hesaba katılarak mekanda bulunabilecek azami müşteri sayısı tespit edilecek.
Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.
Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.
Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.
HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.
 
banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.