banner83
banner174
banner113

Alanya'daki yolsuzluk iddiaları TBMM'ye taşındı

2016 yılında Alanya’nın Türkler, Payallar ve Konaklı Mahallelerinde gerçekleşen fırtına sonucu 52 çiftçinin sera ve bahçelerinin zarar görmesinin ardından Antalya Valiliği’nin çıkarttığı 980 bin TL’lik zarar ödeneğinden, zarar gören üreticilere sadece 110 bin TL’sinin ödendiği ortaya çıktı.

Alanya'daki yolsuzluk iddiaları TBMM'ye taşındı

banner108
banner238
İddialar CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından TBMM’ye taşındı.

17-18 Ocak 2016 tarihlerinde Alanya’nın Türkler, Payallar ve Konaklı Mahallelerinde yaşanan fırtına sonucu 52 çiftçinin sera ve bahçeleri zarar görmüş ve oluşturulan hasar tespit komisyonu tarafından gerekli incelemeler yapılmış ve tutanak altına alınmıştı. Ancak iddialara göre 22 Şubat 2016 tarihinde hasar tespit komisyonunda görevli olmayan başka bir ziraat mühendisi tarafından Dereköy Mahallesinde Ocak ayında yaşanan fırtına ve don sebebiyle bir vatandaşa ait kiraz ürünlerinin de yüzde 100 zarar gördüğüne dair ayrı bir rapor hazırlanmıştı.
870 BİN TL ORTADA YOK
CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara hazırladığı önergesi ile konuyu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanına sordu. Soru önergesi hakkında açıklama yapan Kara, “Sera ve bahçeleri zarar gören 52 çiftçimiz için Valiliğin 980 bin TL’lik hasar ödeneği çıkarttığı belirtilmiş ancak üreticiler sadece 110 bin TL’nin dağıtıldığını söylemekte. 870 bin TL’nin nerede olduğu bilinmiyor. Ayrıca üreticiler 22 Şubat 2016 tarihinde hazırlanan ayrı bir raporda yaşanan fırtına ve don olaylarında Dereköy Mahallesinde bir vatandaşın kiraz ürünlerinin yüzde 100 zarar gördüğünü söylüyor. Ancak Alanya Kaymakamlığı’ndan 19 Aralık 2017 tarihinde alınan yanıtta anılan tarihlerde hava sıcaklığının 11,6 ve 11,1 derece olduğunu belirtmiş. Bu hava sıcaklığında don olayının yaşanması mümkün olmadığı gibi Ocak ayı içerisinde kiraz yetiştirme ve üretimi de yapılmamaktadır. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimiz zaman üreticilerimiz almaları gereken hasar ödeneklerini almamış ve paranın kime ne zaman ödendiği de bilinmemekte” diyerek ortada ciddi bir mağduriyet ve yolsuzluk olduğunu belirtti.
CHP’li Kara, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanının sözlü ve yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergede, hasar tespitin kimler tarafından yapıldığı, ödeneğin hangi tarihte kimlere ödendiği, bahsedilen derecelerde don olayının yaşanmasının mümkün olmadığı göz önüne alındığında raporu hazırlayanlar hakkında ne gibi bir işlem yapıldığı, Valiliğin bu yolsuzluktan haberi olup olmadığı gibi sorulara yanıt istedi.

 
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.