banner245
banner174
banner113

Didem Karagöz ‘Lozan ile bağımsız vatana sahip olduk’

banner106

CHP Kadın Kolları Başkanı Didem Karagöz, Lozan Antlaşması’nın Türklerin sınırları belli bağımsız bir vatana sahip olmasını sağladığını söyledi.

Didem Karagöz ‘Lozan ile bağımsız vatana sahip olduk’

banner108
banner238
Lozan Antlaşması’nın 97’nci yıl dönümü nedeniyle parti binasında açıklama yapan Didem Karagöz, “İsmet İnönü’nün, 24 Temmuz 1923 te imzaladığı Lozan Antlaşması, batı karşısında sürekli gerileyen ve her bakımdan batıya bağımlı hale gelen Türklerin, sınırları belli bağımsız bir vatana sahip olmalarını sağladı" dedi,
TÜRKİYE TARİHİNDE DÖNÜM NOKTASI
Karagöz "Atatürk,26 Temmuz 1927’de Lozan’ın milli bayram olarak kutlanmasını istedi ve Şöyle dedi. ‘’Lozan Antlaşması, Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır. Türk milleti için siyasal bir zafer oluşturan bu antlaşmanın Osmanlı tarihinde eşi yoktur. Bu nedenle Lozan görüşmelerinde her türlü siyasal mücadelelere göğüs gererek, sonucu elde etmede büyük bir anlayışlılık göstermiş olan İsmet Paşa’yı, yücelterek anmak görevimdir. Lozan Antlaşması imza gününün, milli bayram olarak kabul edilmesi uygundur.’’ 1950 yılına kadarki 27 sene boyunca, Lozan Barış Bayramı ( Lozan Günü) olarak kutlandı. Ancak 1950 -1960 yılları arasında, Demokrat Parti iktidarında Lozan Günü kutlanmadı, yasaklandı ve hatta unutturulmak istendi. Her ne kadar unutturulmaya çalışılsa da İsmet İnönü, Lozan’ın her yıl dönümünde, gazetelere açıklamalarda bulundu ve gençlerle buluşup Lozan’ın önemini anlatmaya devam etti.
MODERN CUMHURİYET
Sonuç olarak Lozan Barış Antlaşması, Osmanlının Sevr ile kaybettiği Anadolu’yu tekrar kazandırırken, maddeleri Osmanlı İmparatorluğu için son derece ağır olan Sevr Antlaşmasını geçersiz saydı. Lozan Antlaşması sayesinde tüm taraflar arasındaki anlaşmazlıklar giderildi ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları tanımlandı. Bu anlaşma ile Türkiye tam bağımsızlığını bütün dünyaya kabul ettirmiş oldu. Türkiye savaş tazminatı ödemedi. Kapitülasyonlar kesin olarak kaldırıldı. Ülke sınırları Irak sınırı hariç belli oldu. Türkiye açısından I. Dünya Savaşı sona erdi. Bizler, Türk devriminin şanlı, onurlu geçmişiyiz. Sevr’i yırtıp Lozan’ı kuranlara, Türkiye’yi Türkiye yapanlara, demokrasinin temelini atanlara selam olsun” dedi.
banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.