banner247
banner174
banner113

Rus Dışişleri Bakanlığından Türkiye tatiline yeşil ışık

banner106

Rusya Dışişleri Bakalığı, Rus halkının yabancı ülkelere turistik seyahate çıkabilmesinin koşullarını açıkladı.

Rus Dışişleri Bakanlığından Türkiye tatiline yeşil ışık

banner108
banner238

Rusya Dışişleri Bakanlığı, pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için çeşitli devletlere ilişkin planlarını gözden geçirdi. Belgede, Rus turistlerin Türkiye'de tatil yapabilmesi için de şartlar belirlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, iş, turistik ve insani nedenlerle yurt dışına seyahat edebilmek için vatandaşlardan yoğun talep geldiğini belirtti.

Rus Dışişleri Bakanlığı'nın yurt dışı seyahatlerin başlaması ile ilgili ilk defa bir çalışma yaptığı belirtiliyor. Belgede seyahatlerin ne zaman başlayabileceğine ilişkin bir zaman çizelgesi henüz yer almazken, pandeminin etkisinin sürdüğü bi dönemde böyle bir tarih vermenin zor olduğu kaydedildi.

Rus Dışişleri Bakanlığı'na göre, hava yolu trafiğinin açılması kararı hem Rusya'daki hem de diğer ülkelerdeki epidemiyolojik durum göz önüne alınarak dikkatle çalışılmalı.

Türkiye vurgusu

Bakanlığın yayınladığı belgenin Türkiye ile ilgili bölümünde, otellerin sıhhi ve epidemiyolojik sertifikalandırılması tamamlandıktan sonra Türkiye'de tatil yapmanın Rus turistler açısından mümkün olacağı belirtildi.

Rus Tur Operatörleri Birliği'nin sitesinde yer alan habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, uçuşların başlamasının devletler aasındaki ikili anlaşmalarla olacağını belirtirken, AB ülkelerinin haziran-temmuz arasında kendi arasında kapıları açacağını, sonrasında ise diğer ülkelerle hava ulaşımına izin vereceğini belirtti.

Rosturizm: Rus turist uyduruk bahanelerle engellenmemeli

Öte taraftan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), koronavirüs salgını nedeniyle “uydurma bahanelerle” Rus turistlerin yurt dışına çıkmalarının engellenmeyeceğini açıkladı. Birleşik Rusya Partisi’nin grup toplantısında konuşan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Rusya’nın salgın nedeniyle turistlerin yurt dışına çıkışını engelleme niyetinde olmadığını, ancak henüz hiçbir ülkenin Rus turistleri kabul etmeye hazır olduklarına dair bildirimde bulunmadığını söyledi.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.