ENGELSİZ TRAFİK İÇİN FARKINDALIK BROŞÜRLERİ DAĞITILDI ENGELSİZ TRAFİK İÇİN FARKINDALIK BROŞÜRLERİ DAĞITILDI

YUMURTLAMA DÖNEMİ BAŞLADI
Deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama yerlerine sahip turizm bölgelerinden olan Alanya sahillerinde yumurtlama dönemi başladı. Nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz kaplumbağalarının doğanın dengesinin bozulmadan uygun şartlar altında yumurtlama yapmaları gerekiyor. 

Kayhan, "Deniz kaplumbağaları sahillerimizde çok görülüyor. Yumurtlama dönemi başladı. Bölgemizde şuanda Yeşilöz taraflarında bir tane çıktı. Lütfen onların yerine kendimizi koyarak doğanın dengesini bozduğumuz zaman sadece onların dengesini bozmuyoruz, insanların da dengesini bozmuş oluyoruz. Bu canlıların koruma altına alınması gerekiyor. 
IŞIKLARLA ÜRKÜTÜYOR
Alanya'ya tatilen gelen vatandaşlara uyarılarda bulunan Kayhan, ışıkların deniz kaplumbağalarını ürküttüğünü kaydederek "İnsanların caretta carettaların yumurtlama anında yetkililere haber vermesini önemli rica ediyoruz. Onlar o heyecanla o güzelliği seyretmek için telefon ışıklarını yakıp onların üzerine gittikleri zaman maalesef ürkerek tekrar denize dönüyorlar"
ELİNİZE KESİNLİKLE ALMAYIN
Vatandaşların sahilde caretta carrettaların yumurtlamalarını izlerken daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Kayhan, "Evet hepimizde çok severek izliyoruz, izlemez istiyorsak muhakkak kırmızı ışık bulundurun Çünkü kırmızı ışığı hissetmiyorlar, görmüyorlar ve onlara zarar vermiyor. Kendiliğinden denize ulaşmalarını sağlayalım. Elimize alarak denize kesinlikle bırakmayalım" diye konuştu.