Geçen yıl DETUR'un ortağı ve yöneticisi olarak tur operatörlüğüne geri dönen, 1998 yılında iflas eden TURSEM'in iki ortağından birisi olan Haluk Semiz, artık bi zahmet bi düşüver turizmin yakasından. Evine git ve emekliliğinin tadını çıkar. 

1994 yılında başladığım gazeteciliğe özellikle turizmde inişli ve çıkış çok dönemler gördüm. En büyük deprem ise TURSEM'di. 1990’lı yılların başında kurulan ve Antalya-Alanya bölgesine turizmde altın çağını yaşatan, Alanya’ya ilk İskandinav turistleri getiren tur operatörü TURSEM’in kurucusu...
Ayrıca, Sunways adında İskandinav ve Fin havayollarını zorlayan 8 uçaklı Stockholm merkezli bir havayolu şirketi kurdu. O dönem her yıl Antalya’ya bir milyondan fazla turist getiren TURSEM, 1998’de devlet desteği alamadığı için iflas etti. Haluk Semiz daha sonra İskandinav ülkeleri ve İngiltere’ye odaklanan Nordco Tours’u kurdu.
Tursem neden zora düştü?
1985 yılında Darüşşafakalı iki sınıf arkadaşı Haluk Semiz ve Nedim Gürbüz tarafından kurulan Tursem'in, Türkiye'de Sunways İntersun, İsveç'te de Sunways AB adında iki havayolu şirketi vardı. Tursem, sembolik bir rakamla, bir marka devraldığı zor durumdaki Fin şirket Kymppis Matkat sayesinde özellikle Alanya'da Finli turistlerin sayısını patlatmıştı. İsveç, Danimarka, İngiltere ve Almanya'da kendisine ait tur operatörleri olan Tursem, 1997 yılı içinde dünyaya 750 bin turist taşıdı. Bunların 476 bini de Türkiye'ye geldi. Türkiye'ye gelenlerin de 300 bini Alanya'yı seçti. İskandinav pazarında yüzde 12 paya sahip olan Tursem, zor duruma girmeden önce bölgede çok güçlüydü. Tursem'in krize girmesinde plansız ve hızlı büyümesinin, özkaynak yetersizliğinin etkili olduğu belirtiliyor.

Alanya'daki otelcilerin yakından tanıdığı DETUR ortağı ve yöneticisi Haluk Semiz’in adı, Alanya, Belek, Kundu, Kemer ve Side'de bir çok sayıda otele ödeyemediği iddia edilen borçlarla yeniden anılmaya başladı. Bahsi geçen borç miktarının 7 milyon Euro olduğu konuşuluyor. Başta Kleopatra bölgesindeki oteller olmak üzere Alanya'nın her bölgesinde DETUR'un çalıştığı otellere borçlu olduğu, zamanı gelen ödemeler yapılmadı. Önceki gün Manşet Alanya'nın sayfalarında DETUR ile Alanya'ya gelen İsveçli turistlerin otellere alınmadığı haberine paylaşmıştık. O turistlerin sosyal medya hesaplarından yazdıkları yorumları görünce sanki suç Alanya'nın gibi bir algı oluşturulmuş. Size sesleniyoruz Haluk Semiz, artık düş yakamızdan.