banner127

Herkes üniversiteli mi oluyor?


Yeşim Duman

Yeşim Duman

Okunma 17 Haziran 2022, 15:50

Daha iyi bir gelecek için yıllarca çabalayan öğrencilerimizin emeklerini sergileyeceği o gün geldi çattı!

Birçok öğrenci ailesinden, arkadaşlarından, hobilerinden ödün vererek üniversite sınavına hazırlandı. Bazıları istediğini kazanacak, bazıları 1 yıl daha bekleyecek, bazıları sadece üniversite okumuş olmak için gidecek. Ama maalesef ki bu çok daha fazla yaşanacak. Öğrencilerimiz sadece üniversiteye gitmiş olmak için, bazısı aile baskısından kurtulmak için, bazısı artık başaramayacağını düşündüğü için, bazısı da arkadaşları gidiyor diye yanlış tercih yapıp gidecekler.  

Üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanın kaldırılması bu durumu daha da arttıracaktır. Başarısız öğrenciler hangi bölümde yer varsa, hangisi tutarsa ona gidecektir. Üniversitelerin kontenjanları dolana kadar öğrenci alınacak. Bu korkunç bir durum! Üniversiteli işsizler diye haberlerini okuyup, izleyeceğiz. Çünkü hangi bölümden olursa olsun üniversiteden mezun olan öğrenciler iş seçecektir.  Sanayi de çalışmak istemeyecek, fırıncı olmak istemeyecek, berberlik yapmak istemeyecek. Ben üniversite mezunuyum deyip elinin tersiyle itecek. O kabul etse bile artık geç kalmış olacak. Sanayi, berber vb işler çıraklık dönemi ile başlar. Bu öğrenciler çıraklık dönemlerini işsiz kalacakları bölümlerin sıralarında geçirecektir. O yüzden kendi istese de belli dönemlerden sonra yapamayacak. Bu da birçok mesleğin zamanla ölmesine sebep olacak.  Çok değil 10 yıl sonra bir terzi bulamayacağız! Aracımızı yaptıracak bir usta bulamayacağız! Berber olmayacak, fırıncılık bitecek. Herkes evde kendi ekmeğini yapar, kendi söküğünü diker, kendi çöpünü kendi götürüp döker...

Üniversitelerdeki eğitimin kalitesi, sosyal hayatının düzeni değişecektir. Ve bu değişim iyi yönde de olmayacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirlerdeki düzen bile bu durumdan etkilenecektir.  Daha fazla üniversite açmayın, daha fazla bölüm açmayın, gereğinden fazla kontenjan açmayın! Daha fazla üniversite daha iyi bir eğitim sunmayacak.  Bir bölümdeki 10 kişilik kontenjanın 50 kişiye çıkarılması o bölümü geliştirmeyecek. Aksine nitelikli bir eğitim verilmesine engel olacak.  Mustafa Kemal Atatürk; ‘’Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığına açılan en geniş penceredir’’ sözü ile eğitimin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu sözler doğrultusunda var olan üniversitelerimizi, bölümlerimizi iyileştirelim. Emeğimizi, paramızı mevcut bölümlerimizi geliştirmek için harcayalım, sayımızı arttırmak için değil. Üniversiteye gidebilmekte gerçekten bir başarı olsun. Hak edenler gitsin. Emek verenler gitsin. Emek vermeden önümüze sunulan hiçbir şeyin kıymeti olamayacaktır.  Bir baraj olsun bir sınır konulsun. Herkes üniversiteli olmasın.

Değerli öğrenciler,  kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz.  Neyi başarıp başaramayacağınızı en iyi siz biliyorsunuz. Hepinizin başarılı olduğu bir alan muhakkak vardır. Kendinizi bir sınıf ortamı ile asla sınırlamayın. Vaktinizi sevmediğiniz, yapamayacağınız bir işin sıralarında harcamayın. Doğru tercihler yapın, çok iyi araştırın. Aldığınız karar sadece sizi değil hepimizi etkileyecek. Geleceğimiz sizlersiniz, hepimiz sizlere emanetiz!

Başta kendi öğrencilerim olmak üzere tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.