banner158

İYİ PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ A. ADAYI AV. BARAN SARUHAN: SİYASETİN GÜZEL YÜZÜ OLMAYA ADAYIZ. SEN, BEN, YOK, BİZ VARIZ!

Av. Baran Saruhan

Av. Baran SaruhanOkunma 23 Mart 2023, 13:41

Manşet Alanya'nın bu haftaki konuğu İYİ Parti Antalya Milletvekili Aday adayı Av. Baran Saruhan...


Hüseyin Kalaycı: Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Kendinizi ve siyasi yaşamınızı anlatır mısınız?


Av. Baran Saruhan: Ben 1985'te Alanya Mahmutlarda dünyaya geldim.  İlk orta ve lise eğitimimi Alanya'da tamamladım. 2005 yılında Celal Bayar Üniversitesi sınıf öğretmenliği, 2014 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat fakültesi, 2018 yılında Konya Karatay Hukuk Fakültesinden mezun oldum. 

Tüm zamanım bu güzel şehirde geçti. Şehrin tüm sorunlarını en ince detayına kadar bildiğim için hangi sorunların olduğu, nasıl yapılırsa daha güzel olur, bunlara tümüyle kafa yormuş birisiyim. Ve yöneticilere de elimden geldiği kadarıyla ulaşmaya çalışmışımdır. Bu böyle olursa daha iyi olur dediğim olmuştur. Dolasıyla beni milletvekili aday adaylığına iten bu sebep olduğunu kanaatindeyim.

Hüseyin Kalaycı: Şuanda İYİ Parti'den Milletvekili aday adayısınız. Sizce Alanya'nın sorunları nelerdir? Aday olup seçildiğiniz takdirde Alanya için projeleriniz nelerdir?

Av. Baran Saruhan: Güzel Alanyamız da tabi ki düşündüğüm ve elimde geldiği kadarıyla birçok projem var. Sadece Alanya değil Antalya ile  bütün ilçeleri kapsayacak şekilde güzel projelerim bulunuyor. Bu kadim şehrin hakettiği yerde olmadığının kanaatindeyim, dolasıyla siyasete girme sebeplerimde bir tanesi bu olduğunu belirtmiştim. Turizm şehri olan Antalya ve ilçeleri tam anlamıyla hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum bu halk beni seçtiğinde, o zaman benim ne kadar Antalyamız için neler
yapacağımı göreceklerdir.


Hüseyin Kalaycı: Sizce Alanya il olmalı mı?
Av. Baran Saruhan: Alanya il olması için bu konuya sadece şu cevabı verebilirim. Bu konunun hassas bir şekilde bütün yönleriyle tartışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü getirisi kadar götürüsü olacak. O kadar olacak ki malum küresel ısınma kaynaklarının kıt olması, il olması, kentleşmenin artması, tarım alanlarının biraz daha azalmasına sebep olabilir. Bunun sadece bir konu başlığı altında tartışılması gereken bir konu olduğunu ve Alanya da yaşayan bütün halka sorulması
gerektiğini düşünüyorum.


Hüseyin Kalaycı: Alanya her geçen gün yaşanmaz bir hala geliyor. Özellikle çok yoğun göç alıyor. Özellikle trafik konusu. Neler söylemek istersiniz?

Av. Baran Saruhan: Bir önceki soruda Alanya il olmalı mı? sorusu bununla tam ilişkili bir husustur. Bunun için bu konunun bütün detaylarıyla tartışılması gerekir, alt yapısı, üst yapı stoğu, tarım arazilerinin korunması bütün bunların bir çerçeve içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu sadece Alanya sorunu da değil bütün büyükşehirlerde aynı sorun. Mevcut planların doğru şekilde analiz edilmesi, nüfus dağılımının doğru analize edilememesinden tutun bir çok sebep sayabilirim.Hüseyin Kalaycı: Alanya'daki kira artışlarından dolayı vatandaşın beli bükülmüş durumda? Neler söylemek istersiniz?
Av. Baran Saruhan: Aslında bütün sorularınız birbiriyle bağlantılı Alanya veya bölge itibariyle ya da tüm Türkiye bir bütün olarak ele almak gerekir. Bunların sebepleri dışarıdan gelen göçtür. Benim kişisel fikrim bu konu bir devlet politikası olması gerekiyor. Gerektiğine müdahalede bulunması ayrıca bu konuda deprem riski göz önünde bulundurularak detaylı planlama yapılması gerekir.


Hüseyin Kalaycı: Turizme bakışınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Turizme bakış açım nettir yeterince tanıtımı yapılmadığını düşünüyorum sadece Antalya için demiyorum. O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki, güzel ülkemin hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Her yerin kendine has bence çok değerli ve eşi benzeri olmayan keşfedilmemiş çok nadide yerler var. Ben Türkiye'nin çoğu yerine gittim, gördüm ve bunlar değerlendirilse Türkiye farklı bir kulvarda ekonomik olarak en iyi ülkelerde biri olurdu.Hüseyin Kalaycı: Tarıma bakışınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Dünyadaki değişim hemde küresel ısınma hemde mevsimlerin değişmesi bütün bunları alt alta koyunca acil bir şekilde reform ve tarım politikasına ihtiyacımız vardır.


Hüseyin Kalaycı: Emlak sektörüne bakışınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Emlak sektörüne vergilendirme konusunda çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu noktada eksiklikler olduğunu, bu hususlar üzerinde ciddi çalışmaların yapılarak denetimin sıklıkla yapılması gerekir.Hüseyin Kalaycı: Eğitime bakışınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Egitim konusu Türkiye'de tam anlamıyla sıkıntılı bir konu. Eğitimde maalesef ülkeler arasındaki sıralaması can yakıcı.. Biz İyi Parti olarak iktidar geldiğimizde bu konuda büyük reform yapacağız, en iyi sistemi çoçuklarımızla buluşturacağız.


Hüseyin Kalaycı: Mahallelere bakışınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Büyükşehir yasası öncesi ve sonrası var. Bu konuyu iki açıdan değerlendirmek gerekir. Büyükşehir açısında değerlendirmek gerekirse tamamen yanlış. Çünkü daha önce köy statüsündeyken, tarım alanları tam kapasiteyle üretime katkıdan bulunurken, büyükşehir yasasıyla köylerin birer mahalle olması, imara açılması tarım arazilerin talan olmasına sebebiyet vermiş. Bunu bir kenara koyalım şimdi diğer mahalle boyutunu konuşalım. Bunların tamamen alt yapı sorunları, çarpık kentleşme bir sürü sorunlar var.  Bunları çok geç olmadan, bu sorunları halledip depreme hazırlık yapmamız gerekir diye düşünüyorum.


Hüseyin Kalaycı: Nasıl bir Alanya hayaliniz var?
Av. Baran Saruhan: Alanya ilgili düşüncelerimi çoğunlukla dile getirdim tek cümle özetlemem gerekirse, hem doğası hemde insanıyla mükemmel daha da yaşanılabilecek bir Alanya hayal ediyorum...Hüseyin Kalaycı: Sizi mevcut Milletvekillerinden ayıran özellik nedir?
Av. Baran Saruhan: Tamamen vizyon, dünyanın yeni düzenine uyum sağlamak, hem toplum gereksinimlerini hemde toplumun refahını, önceliğim olduğu için onlar için çalışacağımı. Aklımı kiraya vermeyeceğimi, hep onlar için sınırları zorlayacağımı temin ederim. Beni ayıran en önemli özellik budur. Tüm halkımıza sizin vasıtanızla söz veriyorum...Hüseyin Kalaycı: Alanya dan seçilen bir Milletvekili nasıl mesai yürütmelidir?
Av. Baran Saruhan: Bütün mesaimi beni seçen halkın iradesine yakışır, onların ihtiyaçları ve isteklerini yerine getirmek için harcayacağım. Çünkü yapacak çok işimiz ve yürüyecek çok yolumuz var. Hüseyin Kalaycı: Halka kendini nasıl ifade ediyorsunuz?
Av. Baran Saruhan: Doğal, gerçeklerden kopmadan halka yapacakları ve yapamayacakları söylemek gerçekçi olmaktır. Bu kadar şapkadan tavşan çıkartmak gerekmiyor, halkın içinde birisi olduğum için ifade etmekten zorlanmayacağım.


Hüseyin Kalaycı: Alanya potansiyeli nedir, iyi yönetiliyor mu?
Av. Baran Saruhan: Alanya hem turizm hemde tarım açısından büyük bir potansiyel vardır doğru yönetilmediğini düşünüyorum...Hüseyin Kalaycı: Kararsız seçmen hakkında kararınız nedir?
Av. Baran Saruhan: Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de vicdanıyla hareket edeceğini, millet ittifakından yana oy kullanacağı tahmin ediyorum.


Hüseyin Kalaycı: 18 yaşına yeni girmiş ilk defa oy kullanacak seçmen hakkında düşünceleriniz nedir?
Av. Baran Saruhan: Bu seçimde çok etkili olacaklarını hatta bu sorunlu olan mevcut sistemi onların değiştireceklerine inanıyorum.Hüseyin Kalaycı: Sizi milletvekili adayı olmaya iten sebep nedir? 
Av. Baran Saruhan: Adaletsiz bir şekilde Türkiye'nin doğru yönetilmediğini, ekonomik kriz ve halkımızın çektiği çile ve buhran sebepleriyle siyasete girdim. Allah izniylede Millet İktidarıyla Ülkemizi yeniden inşaa edeceğiz. 


Hüseyin Kalaycı: Ailenize yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz?
Av. Baran Saruhan: Ailem benim için bu hayatta en kıymetli olanıdır. Malumunuz iş hayatını hesaba kattığımızda, elimden gelenin en iyisini yapmaya ve zaman ayırmaya çalışıyorum. 


Takım: Alanyaspor ve Galatasaray


En sevdiğiniz renk: Mavi

Ne tür müzik dinlersiniz: Pop tarzı


İzlemekten keyif aldığın TV programları neler: Siyaset programları ve belgeseller

Hayatta en çok kıymet verdiğin insanlar? Tabi ki ailem ve kıymetli dostlarım

Birazda siyasetin dışına çıkalım, özel soralım.

-Sayın Saruhan size tek kelimelik soru soracağım, bu kelimeler size ne ifade ediyor?

Milletvekilliği= Hizmet
Siyaset= Daha güzel bir Türkiye
Seçmen= Olmazsa olmazımız
Vefa= Sadakat
Güven= Liyakat
Doğruluk= Şeffaflık
İyilik= Güzellik
Yalan= Hayal kırıklığı
İnanç= Bağlılık
Para= İhtiyaç
Mutluluk= Huzur
Sevgi= Aşk
Savaş= Gözyaşı
Barış= Huzur dolu bir dünya
Ümitsizlik= Karamsarlık
Kaybetmek= Ruhumda yok
Kazanmak= Tarih yazmak
Hizmet= Çalışmak

Son olarak bütün Türk halkına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Umutsuz olmasınlar. Her zaman bir umut olduğunu unutmasınlar. Hep beraber daha güzel bir yarınları inşa edeceğimizi için değişime hazır olur. Her şey çok daha güzel olacak.

banner159
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.