banner113

TÜRMOB GENEL BAŞKANI KARTALOĞLU, ALANYA'LI MUHASEBECİLERDEN DESTEK İSTEDİ

banner106

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Alanya’yı ziyaret ederek serbest muhasebeci ve mali müşavirler odalarının başkanları ile bir araya geldi. 

TÜRMOB GENEL BAŞKANI KARTALOĞLU, ALANYA'LI MUHASEBECİLERDEN DESTEK İSTEDİ
09 Eylül 2022 Cuma 12:03

banner108
banner238

Alanya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (ALSMO) ev sahipliğindeki kahvaltılı toplantıya TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu 15-16 Ekim’de TÜRMOB genel seçimlerinin yapılacağını söyledi. 
“ÜLKENİN MESLEKTAŞLARIMIZA BÜYÜK BORCU VAR”
Diğer oda başkanlarının konuşmasının ardından meslektaşlarına hitap eden Kartaloğlu ise, verdikleri destekler için üyelere teşekkür etti. Kartaloğlu, “Kimsenin ne yapacağını bilmediği bir pandemi dönemi yaşadık. Bir taraftan da işimizi yaparak çok zor bir dönemden geçtik. O dönem sokağa çıkma yasağı kadar beyan ve bildirimlerin süresi uzasın diyerek ciddi katkılar verdik. Pandemi döneminde ilk kez serbest meslek erbabının kredilerden yararlanmasını sağladık. Diş hekimlerine, doktorlara, avukatlara bu konuda örnek olduk. 8 bin 500 meslek mensubumuz 215 milyon TL Kredi Garanti Fonu’ndan yararlandı. Pandemi döneminde insanlar evlerine ekmek götürebildiyse, çarklar döndüyse bunda bizim büyük emeğimiz var. Ülkenin meslektaşlarımıza büyük borcu var” dedi.
“YÜZDE 100 ARTIŞ OLACAK”
Tarifede yüzde 40 ücret artışı talep ettiklerini ifade eden Kartaloğlu, “Yapılan görüşmeler, pazarlıklar, mücadeleler yüzde 25 ile kapandı. Önceki gün TÜİK’in enflasyon oranı yüzde 80 olarak açıklandı. Bizim bu enflasyon farkının mutlaka ücretlerimize yansıtılması gerekiyor diye bir çalışma yaptık ama ne yazık ki bizim kanunumuzda bir yılda bir defa tarife yayınlanır hükmü var. En azından bu enflasyon farkının yansıtılması konusunda tüm odalarımızla tavsiye niteliğinde bir karar aldık. 3 Ekim’de eylül enflasyonunu göreceğiz. Bu yaklaşık yüzde 100 civarında olacak. Yeniden değerleme oranını göreceğiz. Bu da yaklaşık 110-120 arasında değişecek. Ekim başında 2023 yılı tarifemiz yayınlanacak. Bunun
çalışmasını hazırladık. Odalarımızdan tarife için görüş ve önerilerini isteyeceğiz. Ekim başında tarifemiz gerçek enflasyonu yansıtacak şekilde yayınlanacak. Bunun haberini vermek istiyorum. Yaklaşık yüzde 100 artıştan bahsediyorum. Yıl içinde belirlenen enflasyon tarifenin üzerine çıkarsa ay itibariyle bu farkın da tarifeye yansıtılması ibaresini koymaya çalışıyoruz” diye konuştu.
“İŞ DÜNYASINI MİNDERE ÇEKTİK”
Zor döneme rağmen güzel çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Kartaloğlu, “İş dünyası ile görüşmeler yaptık. İş dünyasını mindere çektik. Son dönem geçici verginin kaldırılmasını iş dünyası ile beraber mücadele ederek gerçekleştirdik. Bürokrasi ile sorunumuzun olmadığı bu dönemde yaşandı. Muhtasar SGK birleşmesi yaşadık. Geçtiğimiz hafta Türkiye Muhasebe Kongresi düzenledik. Bu kongrede Kamu Gözetimi Kurumu, Vergi Denetleme Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirdik. TBMM’de tüm bütçe komisyon toplantılarındaydık. Orada pek çok hatayı düzelttik” ifadelerini kullandı.

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.