banner113

Gökbel güreşleri, kültür miras listesinde

banner106

Alanya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri’ne girdi.

Gökbel güreşleri, kültür miras listesinde
22 Kasım 2021 Pazartesi 15:08

banner108
banner238

Alanya Belediyesi tarafından her yıl Temmuz ayında, bir dizi tören ve çeşitli etkinlikler eşliğinde gerçekleştirilen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, 2016 yılında Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteği ile hazırlanan “Alanya-Gökbel Yağlı Güreş Festivali” dosyasının Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce incelenip onaylanmasının ardından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabul edildi.
“ATA SPORUMUZU YAŞATTIĞIMIZ İÇİN GURURLU VE MUTLUYUZ”
Türkiye’nin en geniş katılımlı güreş festivallerinden birisi olan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabulünü değerlendiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Ata sporumuzu yaşamak ve yaşatmak adına yıllardır sürdürdüğümüz bu organizasyonun bu şekilde taçlanması hepimizi çok mutlu etti. Bizler Alanya Belediyesi olarak geçmişten günümüze uzanan tüm kültürel, tarihi ve doğal değerlerimizi yaşamak ve yaşatmak için uğraşıyoruz. Böyle bir netice elde etmek sevindirici oldu” dedi.
İLGİLİ YAYINLAR İÇİN BAĞLANTILAR:
Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Web Sitesi:
https://bit.ly/3DDfQrZ
Kültür ve Turizm Bakanlğı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Web Sitesi:
https://bit.ly/3x3NlB9
 

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.