banner245
banner174
banner158

Siyaseten biz büyük bir aileyiz. Düştüğümüz yerden tekrar kalkıp Türkiye siyasetinin çimentosu olmaya devam edeceğiz.

Şevki Azakoğlu

Şevki AzakoğluOkunma 29 Haziran 2016, 17:03

www.mansetalanya.com her hafta farklı konu ve konuklarıyla sizlerle buluşturacak. Bu haftaki konuğumuz Alanya siyasetinin tanınmış isimlerinden Şevki Azakoğlu (uzun Şevki).
İşte sayın Azakoğlu ile yaptığımız röportaj


SAYIN AZAKOĞLU KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?
İlkokulu Alanyada, ortaokulu Ankara Yükseliş kolejinde. Lise eğitimimi ise İstanbul Hürriyet kolejinde sürdürdüm. Askerliğimi İstanbul Kasımpaşada yaptım. Ahmet ve Handan isimli iki çocuk babasıyım. Turizm işi ile iştigal etmekteyim. 

Çocukluk yılları
SİYASET YILLARINDAKİ AZAKOĞLU?
Siyasi bir aileden gelmekteyim. Çok partili döneme yani 1946 yılında Demokrat Parti ile ailem siyasete başlamıştır. Daha sonra ise eniştem Ahmet Tokuş iki dönem DP Antalya Milletvekili yapmıştır. İki dönemde intikal olduğu için milletvekili kesintiye uğramıştır. Hatta büyük dedemiz Ahmet Asım Güceoğlu 1901 ve 1904 yılları arasında Alanya Belediye Başkanlığı yapmıştır. 
Akabinde Adalet Partisi döneminde amcam İzzet Azakoğlu Alanya Belediye Başkanlığı yapmıştır. Sonuç itibariyle ben böyle siyasi bir aileden gelmekteyim. 

DÖNEMİN DOĞRU YOL PARTİSİ YÖNETİMİ
Demokrat Parti kapandıktan sonra Adalet Partisinin Alanya kurucularını büyüklerimiz yapmış olup bende bu geleneği devam ettirerek, lise yıllarında gençlik kollarında siyasete başladım. 
Okul ve askerlik hayatımız bittikten sonra 1984 itibariyle DYP yönetim kurulu üyeliğinde bulundum. 1998'e kadar DYP'nin çeşitli kademelerinde görevim devam etti. 
2003-2007 yılları arasında DYP Alanya ilçe başkanlığı ve Antalya il yönetim kurulu üyeliği ile Genel Merkez Merkez Yürütme Kurulunda görevde bulundum. Buarada 2007 yılında Demokrat Parti aday adayı oldum. 
İlçe Başkanlığı dönemimde 2004 yılında Kestel beldemizden Adem Murat Yücel, Konaklı beldemizden Abdullah Sönmez ve il genel meclis üyeleri çıkararak partimiz o dönem güzel bir çıkış yakalaşmıştır.
Ancak 2007 yılında DYP ile ANAP'ın birleşme sürecine girsede buradan sağlıklı sonuç çıkmayınca ister istemez merkez sağda kopmalar oldu.
Ama inanıyorum ki çok yakın bir zamanda DYP ve DP merkez sağın tek adresi olacak, tekrar eski gücüne kavuşacaktır. 

SİYASET SİZCE NEDİR?
Siyaset bence hizmet aracıdır. Ülkeme karşı bir vefa borcu olarak görüyorum. İlçeme, insanlarıma ne kadar faydalı olursam kendimi o kadar mutlu atte ederim. Bu tür duygularla siyaset yapıyorum. Sağlığım ve sıhhatim el verdiği müddetçe siyaset yapmaya devam edeceğim. 
 
Rahmetli Süleyman Demirel ve Adil Aydın ile birlikte

TÜRK SİYASETİNDE ÖRNEK ALDIĞINIZ SİYASETÇİ KİMDİR?
Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet Adnan Menderes, rahmetli Süleyman Demirel, rahmetli Bülent Ecevit çok dürüsh bir siyasetçiydi. Bunları hep kendime örnek almışımdır. 

PARTİNİZ DYP'NİN ALANYADAKİ YATIRIMLARINI VE TEMELLERİ ATILAN KONULARI SIRALAYABİLİRMİSİNİZ?
Başta Alanya ve köylerinin alt yapısı olmak üzere Gazipaşa havalimanı, arıtma, yat limanı, balıkçı barınağı, stadyum, dim barajı olmak üzere ve orman köylerinin tümünü açtık. Şuanda köylere ulaşabiliyorsak o yollar bizim ikdtidar olduğumuz dönemde açılmıştır. Gökbeldeki elektriği rahmetli vekilimiz Hayri Doğan ve Enerji bakanı Veysel Atasoy bizzat yerinde inceleyerek getirmiştir.  Bu hizmetlerin yapılmasında emeği geçenlere hayatta olmayanlara Allahtan rahmet, kalanlarada Allah uzun ömürler versin. 


ALANYA-GAZİPAŞA HAVALİMANIN YAPILMASINDA EMEKLERİNİZİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ. DÖNEMİNİZİN DYP İLÇE BAŞKANLIĞINDA ÖZELLİKLE HAVAALANINDA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BASIN AÇIKLAMASI HAVAALANIN YAPILMASINA VESİLE OLDU DİYEBİLİRMİYİZ. O GÜN Kİ BASIN AÇIKLAMASI VE SONRASINDA YAŞANANLARI BİRDE SİZİN AĞZINIZDAN DUYABİLİRMİYİZ?
Gazipaşa havalimanı başladığı andan itibaren büyük emeklerimiz oldu. Dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizoğlu bizzat o dönemde "Eğer 1 ay daha bakan olarak kalsaydım, burayı açardım" sözleri sonrası havaalanına pilot bir arkadaşımızın inceleme yapması için buraya davet ettik. Ancak o dönemin Antalya mahalli gazeteleri "Gazipaşa havalimanında DYP ilçe teşkilatı eylem yapacak" şeklinde haberler yaptılar. Bu haberler üzerine dönemin Alanya ilçe emniyet müdürü beni arayarak "Eylem mi yapacaksın" demiştir. Ben ise "Bizim eylemle işimiz olmaz. Siz bizi Doğu Perincekle mi karıştırdınız" demişimdir. 

Dönemin ilçe başkanları
Akabinde o gün ki pilot arkadaşımız havalanına uçakla inip kalkmasına izin vermediler. Bizde havaalanına giderek basın açıklamasında bulunduk ve konuyu kamuoyu ile Ulaştırma bakanlığına ilettik. Bu olaydan sonra Havaalanında çalışmalar başlamıştır. Vesile olmuş isek ne mutlu bize...
Bu saatten sonra bizim önerimiz, havaalanının daha çok işlev hale getirmek için yanı başında bulunan dağın traşlanması gerekir. Ve daha çok verim alırız. Artık bundan sonra Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlunun bu konuyla ilgili yakından ilgilendiği ve daha da ilgileneceğini biliyoruz ve teşekkür ediyoruz. 

PARTİNİZ DEMOKRAT PARTİ VE DOĞRU YOL PARTİSİ.. ALANYANINDA SİYASET DUAYENLERİNDEN BİRİSİNİZ. 
PARTİNİZ BARAJ ALTINDA KALMASINA RAĞMEN SİZ BAŞKA BİR PARTİYE GEÇMEDİNİZ. 
ANCAK GEÇENLER OLDU. BUNUN NEDENİ NEDİR ACABA?

Biz siyaseti şahsi beklentiler içerisinde yapmaktık. Sevdamız ülke sevdası, bu nedenle olduğum yerde kalmayı tercih ettim. Diğerlerine de kendilerine sormak gerekir. 
Siyaseten biz büyük bir aileyiz. Düştüğümüz yerden tekrar kalkıp Türkiye siyasetinin çimentosu olmaya devam edeceğiz. 

SİYASET YAPARKEN ÇOK HEYECANLADIĞINIZ VE ÜZÜLDÜĞÜNÜZ KONU NEYDİ ACABA?
Veysel Atasoy enerji bakanıydı. Kendisiyle Gökbelde bir araya gelmiştik. Bunun bilen vatandaşlarımız sık sık beni arayarak bölgenin enerji sorunu olduğunu dile getirmişlerdi. İnanın o yıllarda müthiş bir enerji sorunu yaşınıyordu. Bende bu durumu bizzet sayın bakanımız Atasoy'u arayarak bildirdim. "Ne demek Şevki bey hemen talimatı veriyorum" dedi ve ertesi gün hemen çalışmalar başladı. Ve çalışmarımızı görünce çok heyecanlanmıştım.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile birlikte
Mütevazi olmaya gerek yok; 2004 yılında sayın Adem Murat Yücel'i Kesteli Belediye başkan adayı yaptığımda bir kısım çevrelerde tepki görmeme rağmen, ona inandın güvendim ve arkasından durdum. Akabinde ise 2009 yılında büyük farkla seçilmesi onurlandırdı hele hele 2014 seçimlerinde çok zor şartlarda seçime girmesine rağmen evladım ve kardeşim olarak görerek bende arkasında durdum ve Alanya da tarih yazarak Alanya Belediye başkanı seçildi. Bu da benim siyasette çok sevindiğim ve heyecanlandığım konulardan birisidir.
Üzüldüğüm konu ise 2002 yılında DYP'nin barajın altında kalması oldu. 


SİYASET YAPARKEN ŞUNUN OLMASINI DA ÇOK ARZULADIK AMA OLMADI DEDİĞİNİZ KONU VAR MI?
Alanyanın il olmasını herkes gibi bende çok istedim. Am ma velakin tek başına iktidar olamadığımız için bu arzumuzu gerçekleştiremedik. İçimde hep bir uktedir bu. 

ALANYADA SİYASET YAPMAK ŞUANDA MI İYİ, YOKSA SİZİN DÖNEMİNİZDE Mİ İYİ Dİ?  ALANYA SİYASETİNE BAKIŞ AÇINIZ, SİZİN DÖNEMİNİZ VE SİZDEN SONRAKİ DÖNEMİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Siyaset gerçekten özverili isteyen bir iştir. Biz bu özveriyle siyaset yaptık. Ancak şuanda aynı özveriyi göremiyoruz. 

SİYASETTE AHDE FEVA ÖNEMLİDİR. SİZ ALANYA SİYASETİNDE BUNU GÖREBİLDİNİZ Mİ?

Bizim dönemimizde gördüm ancak şuanda göremiyorum.  

Alanyaspor süper lige çıktı. Düşünceleriniz nelerdir?
Alanyasporun süper ligğe çıkmasından emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Alanyaspor Türkiye liğlerinin en eski takımlarından biridir. 68 yıllık bir tarihi vardır. Süper lige çıkması her Alanyalı gibi bende bir Alanyalı olarak çok memnun oldum. Bu saatten sonra el birliği ile Alanyasporu süper ligde başarılı kırıp, turizmde olduğu gibi sporda da söz sahibi olmalıyız. Alanyanın bunu yapacak gücü kapasitesi vardır. 

Turizme bakışınız nelerdir?

Turizm bakanlığı bacasız bir sanayidir. Geçen seneki verilere göre 34 milyar dolar geliri vardır. Bacasız sanayi olarak tabir ettiğimiz turizme maalesef son günlerde üvey evlat muamelesi görüyor. Turizmin yan sanayi ürünleri vardır. Onbinlerce insan ekmek yemektedir. Maalesef kötü bir sezon ve onlarca insanımız işsizdir. Öncelikle hükümetin turizme bakışının değişmesi gerekir. Turizmin bir devlet politikası olarak kayıtlara geçerse 

Siyaseden sizden sonra gelecek nesillere tavsiyeleriniz ve önerileriniz nelerdir? Örneğin oğlunuz Ahmet Azakoğlu babasından ele alıp siyasete devam edecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kaymakam Hulusi Doğan, Adil Aydın ve Abdullah Sönmez
Siyaset uzun soluklu yorucu bir iştir. Siyasetten dün yoktur, bu nedenle isteriz ki Demokrasi çercevesinde bütün gençlerimiz ülke sevdası adına siyasetin bir yerinde görev almalarıdır. Oğlum Ahmete gelince, ben babamdan ailemden, gördüklerimi kendi oğluma aktarmaya çalıştım. Oğlumun ülke sevdasına inanıyor ve güveniyorum. O da üstüne düşen görevi layıkıyla yapacaktır.  Her halde genlerimizde o da siyasete meraklı. 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Öncelikle sayın Kalaycı sizi kutlamak istiyorum. Alanya basın camiasında takdir ettiğim gazetecilerden birisiniz. www.mansetalanya.com ailesine bana böyle bir imkanı verdiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Yaşamınızda başarılar diliyorum. 
banner159
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.