banner247
banner174
banner113

Oy verme işlemi doğu illerinde başladı!

banner106

57 milyon seçmen, yerel yöneticileri belirlemek için bugün sandık başına gidiyor.

Oy verme işlemi doğu illerinde başladı!

banner108
banner238
Otuz büyükşehir, 51 il, 922 ilçe ve 386 belde belediyesinin yeni başkanı bugün yapılacak seçimler ile belirlenecek. 4 farklı oy pusulası bulunuyor. Büyükşehirlerdeki seçmenler, ‘büyükşehir belediye başkanı’, ‘ilçe belediye başkanı’, ‘belediye meclis üyeliği’ ile ‘muhtarlık ve ihtiyar heyeti’ için oy kullanacak.

İLÇELERDEKİ YARIŞ
Öte yandan, AK Parti 830, CHP 621, MHP 445, İYİ Parti 418, HDP 162, Saadet Partisi 915, bağımsızlar 301, Bağımsız Türkiye Partisi 906, BBP 281, Demokrat Parti 279, DSP 314, TKP 83 ve Vatan Partisi ise 265 ilçede aday çıkardı.

ADAY OLAN MİLLETVEKİLLERİ
Yerel seçimlerde aralarında Binali Yıldırım ve Mehmet Özhaseki’nin de olduğu 17 milletvekili de belediye başkanı olmak için yarışacak. AK Parti’den 3, CHP’den 5, HDP’den 6, İYİ Parti’den 2, bağımsız olarak da 1 milletvekili seçimlerde belediye başkan adayı olmuştu.

4 FARKLI PUSULA, TEK ZARF
Bu seçimlerde tek zarf ilkesi de geçerli olacak. Seçmenler, ayrı ayrı olan belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve muhtar oy pusulaları üzerinde tercihini yapacak ve hepsini tek zarfa   koyarak sandığa atacak. Bu kapsamda sandık başına giden büyükşehirlerdeki seçmenler, ‘büyükşehir belediye başkanı’, ‘ilçe belediye başkanı’, ‘belediye meclis üyeliği’  ile ‘muhtarlık ve ihtiyar heyeti’ için oy kullanacak. İllerde ise belediye başkanı, il genel meclisi, belediye meclisi ve muhtar için seçim yapılacak. Köylerde ise ‘il genel meclisi üyeliği’ ile ‘muhtarlık ve ihtiyar meclisi’ için oy atılacak. Hamileler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını kullanacak, yaşlıların da sıra bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek, ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelikle tanınacak.

OY SAYIMI
Oy kullanma işleminin tamamlanıp, sandıkların açılması ile birlikte oy pusulalarının hangi sırayla sayılacağı de belirlendi. Buna göre büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

OY SONRASI İMZA ATMAYI UNUTMAYIN
 1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.
 2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın.
 3- Cep telefonuyla kabine girmeyin.
 4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın.
 5- Pusulaları tek zarfa koyun.
 6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın.

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.