Geçen yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören Alanya Tropikal Meyve Festivali’nin 2.si için hazırlıklar başladı. Geçtiğimiz yıl ilk olmasına rağmen oldukça ses getiren ve yankıları uzun süre devam eden ‘Avokado’ temalı tropikal meyve festivali, bu yıl ‘Avokado & Mango’ temasıyla 6 Ekim Cuma günü kapılarını açacak ve 3 gün boyunca devam edecek olan festival birçok ünlü konuğu ağırlayacak. 


Alanya’nın bereketli topraklarında yetişen tropikal meyvelerin tanıtıldığı festivalde, kurulan gastronomi sahnelerinde tropikal meyvelerle hazırlanmış pek çok tarif sunuluyor. Hediyelik eşyadan, kozmetik sektörüne, tropikal meyvelerin işlenmesine dair pek çok alanda örnekler sunuluyor. Üreticilerin de yer aldığı festivalde tropikal meyve yetiştiriciliği üzerine de uzman konuşmacıların katılımıyla bilgiler aktarılıyor. 


Tüm bunların yanında festivalin bizler için anlamı çok büyük. Çünkü bölgemiz Türkiye’deki tropikal meyve yetiştiriciliğinin ana üssüdür. Türkiye’nin ilk tescilli tropikal meyvesi yine bu bölgededir. Yetiştirilen bu meyveler hem iç piyasaya hem de yurtdışına ihracata gönderiliyor. Bu ürünlerin tanıtılması hem ürünlerin katma değeri açısından hem de şehrin marka değeri açısından oldukça kıymetli. Alanya denince akla sadece turizmin gelir ancak şehrimiz, tropikal meyve yetiştiriciliği alanında da tarım ve gastronomi konusunda tanınırlığı çoktan ve fazlasıyla haketmiştir. Yine tropikal meyve yetiştiriciliği bölgemizde pek çok ailenin de geçim kaynağı. Böylesine kıymetli bir festival için öncülük eden herkesi kutluyorum. 


6-7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan festivale katılım ücretsiz olup, büyük küçük herkes ilgisini çekecek stantlar olacak. Tarihi bir kenara not edin, Alanya’daki ve yolu Alanya’dan geçen herkesi festival alanına bekleriz.