banner127

KADIN GİRİŞİMCİLER!


Dilber Özsoy Okur

Dilber Özsoy Okur

Okunma 22 Kasım 2022, 13:40


Tüm dünya 19 Kasım gününü ‘Kadın Girişimciler Günü’ olarak kutladı. Bu günle birlikte kadınların iş dünyasına katılımlarının artırılması, desteklenmesi, güçlerinin ve potansiyellerinin farkına vararak ortaya çıkarılması hedeflenmektedir... 

Kadınların neden girişimci olmayı tercih ettiklerine baktığımızda, bazen aileden gelen girişimcilik eğilimi ama çoğu zaman da kendi işini kurma, yönetilmek yerine yönetme, iş hayatında kullanmalarına izin verilmeyen potansiyellerini kendi işlerinde kullanma isteği, iş hayatında yaşanan baskılar, hayat standartlarını yükseltme isteği sayılabilir. 

KADIN GİRİŞİMCİLER NEDEN EN ÇOK E-TİCARETİ TERCİH EDİYOR
Kadın girişimcilerin e-ticareti tercih etmelerin en büyük sebeplerinden biri, işlerini her yerden yönetebilme olanağıdır.

Çünkü sorumlulukları gereği sık sık işlerinden uzak kalmak zorunda olan kadınlar (hamilelik, doğum vs.), işlerini her yerden kolayca yönetebileceği ve işe gitmeden, evden çalışarak, vakit ve yol sorunu yaşamadan her yere ve herkese ulaşabilecekleri dijital pazarlama yolunu tercih ediyor. 

Bu şekilde kadınlar hem çalışıyor hem de çocuklarına daha rahat bir şekilde bakabiliyor. Çocukları nedeniyle çalışma hayatına ara vermiş ya da ara vermek zorunda kalmış pek çok kadın için e-ticaret dünyası sınırsız fırsatlar sunan bir mecra haline geldi. 

E-ticaret yaparak işini her yerden yönetebilen kadınlar hem ailesine ve evine vakit ayırabiliyor, hem çalışma hayatında aktif kalıp üretmeye devam ediyor hem de aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Pandemi dönemimde gördük ki, pek çok kadın girişimci ürünlerini pazarlama konusunda dijital mecraları daha iyi kullandığını gösterdi. 

Yine e-ticarette kadın girişimcilerin tüketici tarafından da daha çok tercih edildiğini gözlemlemek hiç de zor değil. Bu da kadın girişimcilerin dijital pazarlama yollarını tercih etme sebeplerinden biri olmaktadır. 

Çünkü kadınlar kendini ifade edebilme anlamında daha yeterli ve etkililer. Hem samimiyetlerini karşıya tüketiciye daha kolay geçirebiliyorlar hem de ürün ve hizmetlerini daha net şekilde anlatabiliyorlar. 
Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlar için birçok kurumsal firma, bankalar ve KOSGEB bütçe desteği sağlayan programlar sunuyor...

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.