Gıda terörü gittikçe artarken buna asla bir dur diyen yok. Denetimler nasıl yapılıyor insan hayret ediyor. Her ürünün sahtesi ile mücadele etmekten, ürün gibi görünen ama tüketiciyi yanıltan ve gerçek olmayan ürünleri elemeye çalışmaktan biz artık tüketici olarak yorulduk. Bir tarafta sürekli gelen yasaklar ve mevzuatlarla ortadan kaldırılan ‘-mış’ gibi görünen ürünler, bir tarafta da hala ucuz ve alternatif olsun diye üretilen ‘-miş’ gibi ürünler…

Günlerdir ortada dolaşan ‘pirina yağı’ meselesine bakalım. ‘Pirina’nedir bileniniz var mı?  Zeytin sıkıldıktan sonra içerisinde bir miktar yağ ve su kalan posadır. Eskiden zeytin sıkıldıktan sonra kalan bu posa yani ‘ATIK’ yani ‘Zeytin Küspesi’; fabrikalarda ya hayvan yemi olarak ya da gübre olarak hatta sabun üretiminde kullanılmak üzere işlenirdi. Zeytinyağı fabrikalarının yanından geçerken o burnunuzu delen ağır baskın koku var ya, o işte bu pirinanın kokusu. Şimdilerde ise teknolojik yöntemler kullanılarak, bu pirinadan ikinci bir extraksiyonla ‘Pirina Yağı’ çıkarılıyor ve zeytinyağı görünümü verilerek satışa sunuluyor. 

Sorun şu ki, bu pahalılıkta mutfağına zeytinyağı alamayan insanlar ucuz diye bunu alıyor çünkü zeytinyağı ile aynı sanıyor. Pirina yağları için tebliğde açıkça ‘-pirina yağı hiçbir şekilde zeytinyağı olarak adlandırılamaz’ dese de etiketlemede göz yanıltıcı cambazlıklarla zeytinyağı görüntüsü veriliyor. Pirina yağı tüketilemez değildir elbette ama düşük kalitede bir yağ olduğu, asit değerinin yüksek olduğu, insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceği ve zeytinyağı ile aynı olmadığı anlatılmıyor. Zeytinyağı aromalı yağlar çıktı piyasaya, gerçekten inanılır gibi değil. 

Etiketi basmış ve kocaman ‘SIZMA ZEYTİNYAĞI’ yazıp altına da minicik ‘tadında ve lezzetinde‘ yazmış, yani diyor ki ben size sızma zeytinyağı demedim ki, sızma zeytinyağı tadında ve lezzetinde bir yağ dedim ve yönetmeliği karşıladım, yanlış bir şey yapmadım diyor. Ya da etiketine İngilizcesini yazmış pirinanın, anlamayan bilmiyor çünkü zeytinyağı görüntüsünde ve yanındaki zeytinyağı ile aynı şişede. Ucuz diye alıyor, herkes etiket okumuyor ki. Pirina yağındaki kimyasal işlemler uygulanarak yapılan merdiven altı işlemleri, kimyasal satışa sunan bir takım sektör tacirlerini saymıyorum bile. En saf haliyle bile üretilmiş olanda durum budur ki, diğerini anlatmak başka bir yazının konusu olur. 

Sonuç olarak; gıda endüstrisi gittikçe daha aşağıya çekiliyor, ürün kalitesi düşüyor, hastalıklar artıyor. Lütfen marketlerden ürün alırken etiket okuyun, o kocaman kocaman yazıları değil de daha ziyade altına gizlenmiş gerçekleri, detayları lütfen okuyun. Birileri artık buna dur demeli ve tüketiciyi bu ürünlerden kurtarmalı.