banner83
banner174
banner127

Baskın seçim komedisi!...


HÜSEYİN KALAYCI

HÜSEYİN KALAYCI

Okunma 20 Mart 2018, 16:36

Nisan ayında yapılacağı 6 ay öncesinden bilinen ama günü belli olmayan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Seçimlerinin merakla beklenen tarihi açıklandı. 
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin Ekim 2017’de yapılması gerekirken Bakanlar Kurulu Kararı ile Nisan 2018’e ertelenen Ticaret ve Sanayi Odaları seçimlerinin Alanya’da, Nisan’ın hemen başında yapılması yönünde yönetim kurulu olarak karar aldıklarını açıkladı. 
Şahin, bu kararın da ilgili resmi makamlarca onaylandığını belirtti.

Ne olduysa bu açıklamanın ardından oldu. Başkan adaylarından Mustafa Tuna alelacele bir beyanat vererek alınan kararı “Baskın Seçim” olarak gördüklerini söyledi.

Sayın Tuna "bence ya seçimlere hazır olmamanın verdiği telaşla çok ani bir çıkış yaptı ya da seçim stratejisinin bundan sonraki ipuçlarını" verdi. 
Bu ipucu; “Mazlumu oynamak!...”olabilir mi?

Gerçekten de bu açıklama tecrübeli bir siyasetçiye hiç yakışmadı. 
Nedeni de şu ki, 01 Ekim 2017’den 2 gün önce Bakanlar Kurulu ülke genelindeki seçimlerin Nisan 2018’e ertelendiğini açık biçimde duyurdu. 
Yani neredeyse 6 aydan fazla süre olduğunu Mustafa Tuna da en az bizim kadar biliyordu. 
Yani seçimin 01 Nisan – 30 Nisan 2018 tarihleri arasında bir günde yapılacağını bilmiyorsa Sayın Tuna hiç alınmasın ama bence yol yakınken bu başkanlık sevdasından vazgeçsin. 
Mağdur edebiyatı bu saatten sonra işe yaramaz.

Öte yandan mevcut Başkan Mehmet Şahin’in seçimleri Nisan’ın hemen başına alması da bence takdire şayan. 
Çünkü turizm sezonu açılıyor. Seçimlerin ertelenmesi oda üyelerini fazlasıyla yordu. 
İş yerlerini terk ederek kapı kapı dolaşan çalışma gurupları fazladan 6 ay daha ticaretlerini yani ekmek kapılarını ihmal etmek zorunda kaldılar.

Diğer üyeler de seçim atmosferi nedeniyle sezon öncesi sıkıntılı bir süreç yaşamak istemiyordu. Bakınız birçok otel 1 Nisan’da kapılarını açıyor. 
Mehmet Şahin başkanın bu kararı almasıyla oda üyeleri rahatladı. 
Çünkü hepsi biran önce ticaretlerinin başına geçmek istiyordu. 

Seçim tarihi bana göre oda üyelerinin ticari hayatlarını düşünerek alınmış en doğru karardır. 
Son birkaç yıldır zaten ekonomi bir hayli bozuktu. 
2018’den de herkes umutlu. Ayrıca seçim örneğin 25 Nisan olsaydı inanın bu mağdur edebiyatı ile bu sefer Tuna ve ekibi, Mehmet Şahin’i oda üyelerini zor durumda bırakmakla suçlayacaklardı. Şahin belki de ileriyi görerek bir tuzağı daha bertaraf etmiş de oldu.

Özetle bunca yıllık tecrübemle bir gazeteci olarak, sayın Mehmet Şahin’in aldığı kararı oda üyelerinin menfaatleri için alınmış bir karar olarak gördüğümü söylemeliyim. 

Zaten Mehmet Şahin döneminde bunca proje hayata geçirilirken, 5 yıl süresince Oda üyelik aidatlarına da zam yapılmamıştı. 
Yani asıl olan üyelerin menfaati ise seçim teferruattır diye düşünmek lazım.

Sayın Tuna’ya da tavsiyem, bu tür açıklamaları yapmadan önce biraz daha dikkatli olmasıdır. Son düzlüğe girildi. 
Bu tür hatalı çıkışlar ki daha önce de çok yaptı büyük zararlar verebilir. 
Bence Sayın Tuna bugüne kadar açıklamadığı projelerini biran önce açıklaması gerekir. 
Gündeme varsa projeleri ile gelmesi gerektiği bir noktadayız. Ancak Sayın Tuna, henüz net olarak şehrin eksiklikleri ve yapılması gerekenler konusunda gerekli bilgileri ver(e)medi. 
Bu onun en büyük eksiği olarak görünüyor. 

Ben bu vesile ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin Alanya’ya hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken, hak edenin kazandığı demokratik bir seçim gerçekleşmesini temenni ediyorum.
 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.