banner127

ABDULLAH SÖNMEZ!!!!!


HÜSEYİN KALAYCI

HÜSEYİN KALAYCI

Okunma 21 Şubat 2024, 11:48

Nihayet seçime girecek adaylar, meclis üye listelerini seçim kuruluna sundu. Tabi ki bir gazeteci olarak bu listeler üzerine bir değerlendirme yapacağım.

Ancak öncelikle büyük dikkat çeken bir ayrıntıya dikkatinize çekmekte yarar görüyorum.

İYİ Partinin son dakika transferlerinden ve geçmiş dönem Millet İttifakı Adayı Abdullah Sönmez’i 1.sıra aday gösteren Başkan Adayı Mehmet Şahin ve Parti yönetimi ilk bakışta büyük bir başarı hikayesi yazıyor gibi görünse de diğer listelere baktığımız zaman Cumhur İttifakının bu hamleye karşı çok daha büyük bir hamle ile karşılık verdiğini görüyoruz.

Yani, Alanya’nın batısını kazanmak için Abdullah Sönmez hamlesi yapan İYİ Parti’nin satrançtakine benzer bu hamlesine Mevcut Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Adem Murat Yücel’in adeta “Şah” diyerek karşılık verdiğini gördük.

Çünkü Adem Murat Yücel bu hamleyi önceden görmüş olacak ki Avsallar’dan muhtar İbrahim Görgülü, Payallar Eski Başkanı Abdullah Öztürk ve Konaklı Eski Başkanı Ali Şahin gibi ağır toplarla bu hamleyi öyle böyle değil sert biçimde savuşturduğunu gördük. Tabi Ak Parti sıralarından giren Türklerden Kenan Ersoy ile MHP Adem Murat Yücel kontenjanından Konaklı Otelciler Birliği Başkanı Ali Orkan'ın cumhur ittifakı listesinde yer aldı. 

İşin can alıcı noktası ise bu saydığım isimlerden Abdullah Öztürk’ün ve hatta her an Sönmez’in yanında gezen Eşref Sevimler’in bile Abdullah Sönmez ile birlikte hareket etmediğini gördük.

Eşref Sevimler’in  Zafer Partisi Adayı Dr Tahsin Biner’in listesinde 1’nci sırada yer bulması da Abdullah Sönmez’in yalnızlığının açık kanıtı oldu.

Yani Sönmez’in neredeyse ekibi olmadan hareket ettiğini, en yakınlarının bile kendisine sırt çevirdiğini gördük

Bu manada Başkan Adem Murat Yücel’in bir satranç ustası gibi hareket ettiğini ve rakiplerinin Alanya’nın batısına yönelik hamlelerini bertaraf ettiğini söylemek yanlış olmaz

Bu listelere göre İYİ Parti’nin bu transferinin çok fazla katkı yapmayacağı gibi belki de Abdullah Sönmez’in siyasi hayatının da bu tercih ile son bulacağını söylemek bir kehanet olarak görülmemeli.

Bu ayrıntıdan sonra şunu da açıkça ifade etmeliyim ki, listelere baktığımızda hemen hemen hepsinde çeşitli sebeplerden az veya çok çaresizlik izlenimine kapıldım. Dünya kenti Alanya’nın çok daha iyi listelerle yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle belediyeyi, Cumhur İttifakı’ndan almak isteyen parti ve adayların bu listeler açıklandıktan sonra küskünler listesinde yer aldığını görünce ne demek istediğimin de daha iyi anlaşıldığını görüyorum.

Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nde kırgınların biraz daha açık ve net tavır aldığını görüyoruz.

Seçimin yaklaştıkça saflarını daha sık tutanın daha avantajlı olacağı da bir gerçek.

AK Parti’den kaymalar olacağı söylense de CHP’deki kadar rengini ve tepkisini belli eden şu an için yok. 

Ayrıca her adayın her partiden de oy alacağını söylemek mümkün.

İlerleyen günlerde daha kapsamlı tespitlerle karşınızda olacağım.

Bakalım zaman kimi haklı çıkaracak? Kalın Sağlıcakla....

banner128
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.