banner245
banner174
banner127

' Kuyruğu düğümlü düşman atı koşturtmadım.'


Av. Hasan Eksin

Av. Hasan Eksin

Okunma 22 Aralık 2020, 13:07

İnsanlık tarihinin her aşamasında dünyayı paylaştığımız kimi zaman rakip kimi zaman av- avcı ilişki ile karşı karşıya geldiğimiz hayvan.
Türk milleti hem İslamiyet öncesi hem de İslamiyet sonrası dönemlerde yaşam şartları itibariyle de hayvanlarla iç içe bir yaşam sürmüştür. 
Öyle ki mezarlarını bile atlarıyla paylaşmışlar mavi gökte sonsuzluğa koşuşturmuşlardır. Gün olmuş bir bozkurtun ardında eriyen demir dağların içinden kendilerine yeni yurtlar bulmuş, gün olmuş bir kartalın keskin gözlerinin ve pençelerinin gösterdiği kızıl elmaya yönelmişlerdir. 
Cihan imparatorluğu Osmanlı Devleti'nde ise hayvanlar için kurulan vakıflar, kuş ve kediler için yaptırılan hastaneler bakım evleri yüksek hayvan sevgisinin bir göstergesidir.
Maalesef ki son zamanlarda ülkenin dört bir yanından insanın içini acıtan cani ruhlu yaratıkların hayvanlara uyguladıkları işkence görüntüleri ortaya çıkmaya başladı.
Bu da insanlık tarihine çıktığı günden bu yana doğayı yeşili seven hayvanları koruyup kollayan onlarla birlikte bir yaşam kuran necip Türk Milleti'nde büyük bir rahatsızlık yarattı. 
Bu vahşet haberleri kamuoyun da bir dönem tartışılan daha sonrasında unutulan bir konuyu tekrardan akıllara getirdi.
Hayvan Hakları Koruma Konunu. 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanun ilk defa 2004 yılında kabul edilen fakat zamanla eksikliklerinden dolayı yeni bir yasa ihtiyacını ortaya çıkardığı bilinen bir gerçektir. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir gelişmenin olacağını ümit ediyorum. 
Hayvan hakları ile ilgili yeni yaptırımları içeren yasal düzenlemelerin biran önce yapılması dileğiyle.
Geçen haftalarda Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Yönetimi tarafından yapılan daha önceleri de Ülkü Ocakları EKV tarafından yurt genelinde sokak hayvanları için yapılan  mama yardımı ve korunması ile ilgili çalışmaları takdirle karşılıyor bu ve bunun gibi çalışmaların bütün siyasi partilere STK'lara örnek olmasını diliyorum. Sarıkamış Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.
' Kuyruğu düğümlü düşman atı koşturtmadım.' Bilge TONYUKUK
 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.